16. října 1888: Londýnské domobraně přichází provokativní dopis od Jacka Rozparovače, nadepsaný slovy „Z pekla“.
Domů     Je život na Zemi mimozemského původu? A co na to vědci?
Je život na Zemi mimozemského původu? A co na to vědci?
od 16.10.2024
424
Vědci do svého pokusu zapojili jednobuněčnou řasu nesoucí název Nannochloropsis oculata a simulovali podmínky těžkého putování vesmírem.

Teorie panspermie předpokládá, že život byl na Zemi přinesen z vesmíru. Vyvinuly se zde prý mikroorganismy, které putovaly kosmickým prostorem a v příznivých podmínkách se pokoušely uchytit.

Poslední nálezy ukazují, že tato hypotéza zdaleka není tak fantastická. Máme v rukou důkazy k odhalení původu veškerého života? 

Vědci do svého pokusu zapojili jednobuněčnou řasu nesoucí název Nannochloropsis oculata a simulovali podmínky těžkého putování vesmírem. Britská vědkyně Dina Pasini říká : „Pokud najdeme život na jiné planetě, bude to naprostý cizinec, anebo to bude náš příbuzný? Svante Arrhenius (1859–1927) tvrdí, že prvotní bakterie, které způsobily rozvoj života na Zemi, přistály na planetě po srážce s meteoritem nebo kometou.

Balon schopný dostat se až do výšky 50 km nad hladinu moře, tedy na samotný okraj stratosféry, je vypuštěn v červenci 2013 z Velké Británie. Jeho mise má za cíl jediné. Zachytit cizí organismy. Mnoho vědců zprvu nevěří, že se s něčím převratným vrátí.

Když ale balon opět přistane, zjistí se, že byl na svém „lovu“ úspěšný. Podařilo se mu totiž zachytit frustule, což jsou části řas. Podle biologů je vysoce nepravděpodobné, aby pocházely ze Země. Nacházejí se totiž příliš vysoko. Když se ale nedostaly do atmosféry z naší planety, odkud tedy?

Jsme snad mimozemského původu?

Názor, že se veškerý život nevyvinul na Zemi, ale přilétl z kosmu, není nový ani ojedinělý. Tato teorie se nazývá panspermie a poprvé se objevuje už kolem roku 450 př. n. l., kdy ji vyslovuje řecký filozof Anaxagoras (asi 500–428 př. n. l.).

S prvními vědeckými hypotézami, které jí nasvědčují, se setkáváme na začátku 20. století. Přichází s nimi švédský chemik a fyzik Svante Arrhenius (1859–1927).

Ten tvrdí, že prvotní bakterie, které způsobily rozvoj života na Zemi, přistály na planetě po srážce s meteoritem nebo kometou. Že k těmto střetům pravidelně docházelo, je potvrzené. Otázkou zůstává: Přežily by bakterie v tak náročných podmínkách? 

Britská vědkyně Dina Pasini říká : „Pokud najdeme život na jiné planetě, bude to naprostý cizinec, anebo to bude náš příbuzný?
Britská vědkyně Dina Pasini říká : „Pokud najdeme život na jiné planetě, bude to naprostý cizinec, anebo to bude náš příbuzný?“

Strastiplná pouť temným vesmírem

Jestliže živé organismy skutečně přiletěly z vesmíru, měly za sebou opravdu náročnou cestu. Musely opustit místo svého vzniku a byly vymrštěny do temného, extrémně mrazivého, prostoru bez kyslíku.

Po strastiplné pouti je čekal tvrdý dopad na planetu, která se měla stát jejich domovem. Až v tuto chvíli mohl na Zemi začít život. Zdá se vám to příliš přitažené za vlasy?

Vědci z londýnské University College of London se rozhodli zjistit, jak je tato teorie pravděpodobná. Do svého pokusu zapojili jednobuněčnou řasu nesoucí název Nannochloropsis oculata a simulovali podmínky těžkého putování vesmírem.

Zmrazili ji, podrobili letu a následně nechali tvrdě dopadnout do vody. Cílem bylo zjistit, zda vůbec některé z řas přežijí. K překvapení vědců se tyto organismy ukázaly jako velice odolné. Co všechno mohou výsledky tohoto experimentu znamenat?

Svante Arrhenius (1859–1927) tvrdí, že prvotní bakterie, které způsobily rozvoj života na Zemi, přistály na planetě po srážce s meteoritem nebo kometou.
Svante Arrhenius (1859–1927) tvrdí, že prvotní bakterie, které způsobily rozvoj života na Zemi, přistály na planetě po srážce s meteoritem nebo kometou.

Bylo dřív vejce, nebo slepice?

„Náš výzkum otevřel hned několik otázek,“ říká britská vědkyně Dina Pasini a pokračuje: „Pokud najdeme život na jiné planetě, bude to naprostý cizinec, anebo to bude náš příbuzný?

A pokud se ukáže, že je to náš příbuzný, pak se musíme ptát, zda je pozemský život jeho předkem, anebo zda jsme my potomky tohoto mimozemského života.

Zatím na tyto otázky nedokážeme odpovědět, ale to se může už v dohledné době změnit.“ Nálezy řas na stratosférickém balonu, který byl vypuštěn letos v červenci, teorii panspermie nahrávají.

Podle britského astrobiologa Chandra Wickramasinghe (*1939) jde přímo o potvrzení mimozemského života. „Biologické entity tohoto druhu nebyly ve stratosféře dosud zjištěny,“ vysvětluje Wickramasinghe.

„Jestliže neexistuje žádný mechanismus, jakým by se mohly dostat do stratosféry ze Země, pak je zjevné, že ze stratosféry přicházejí na Zemi.“ Pokud je to skutečně tak, znamená to, že život ve vesmíru je zcela běžný a může se rozvinout kdekoli, kde k tomu má vhodné podmínky. Jaké další objevy nás ještě v příštích letech čekají?

Zdroje informací: Europlanet society - europlanet-society.org, wikipedia.org, Evolution from Space (with Fred Hoyle) (J.M. Dent, London, 1981) ISBN 978-0-460-04535-3
Foto 1-3: Pixabay
Lokalita:
Související články
od 16.10.2024 807
Mnoho lidí věří, že kameny a minerály mají v sobě ukrytou magickou moc. Za touto přírodní silou však nemusíme putovat daleko. Jeden takový kamenný zázrak je i ryze český. Minerály jsou notoricky známé a často využívané už po tisíciletí. Co ale čistě český vltavín? Odkud se vůbec vzal? To je dodnes nevysvětlená záhada, která nedá mnohým badatelům spát. Podle některých se jedná o dar z vesmíru.
od 14.10.2024 2.3tis
V posledních letech přibývá svědectví od lidí, kteří tvrdí, že byli uneseni na palubu létajících objektů a podrobeni lékařskému vyšetření pod taktovkou mimozemsky vyhlížejících bytostí. Lze tomu věřit? Nebo si všichni svědci vymýšlejí? ENIGMAPLUS představuje výpovědi, o kterých se prý dá pochybovat jen velmi těžko!   O možné existenci
od 13.10.2024 2.8tis
V období od 11. srpna do 9. září 1914 se na nebi nad Jihoafrickou unií dělo cosi velmi podivného. Nasvědčovaly tomu hlášení tisíců očitých svědků. Neznámý létající objekt byl popisován jako letadlo-jednoplošník. Bližší popis znemožňoval fakt, že se zjevoval na nočním nebi. Komu patřil tento záhadný stroj? Pozorování údajného enigmatického le
od 5.10.2024 3.3tis
Již v roce 2022 pozorovali ukrajinští vědci z meteorologických stanic v lokalitách Kyjev a Vinarivca desítky neznámých objektů, které nešlo identifikovat jako běžné přírodní jevy. Skeptické hlasy samozřejmě namítaly, že vzhledem k probíhajícímu válečnému konfliktu je pravděpodobné, že mnoho těchto jevů má souvislost s vojenskými operacemi. Stačí takové vysvětlení? [gallery ids="146467,146468,14
od 5.10.2024 3.6tis
Statistiky úmrtí nejsou nikdy příjemná věc. To, o čem vypovídají statistiky úmrtí ufologů, je ovšem nejen smutné, ale i zarážející. Mnozí z nich totiž umírají předčasně a nezřídka za podivných okolností! Mohou mít tyto případy nějakou spojitost?   Že se ti, kteří strkají nos do záležitostí světových mocností či jejich tajných vojenských operací, vystavují jis
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Paulová ztratila hlavu pro mladšího tanečníka?
nasehvezdy.cz
Paulová ztratila hlavu pro mladšího tanečníka?
Nestárnoucí herečka Jana Paulová (69) se bude v letošním ročníku StarDance snažit překonat sama sebe. Hvězda seriálu Jedna rodina je nejstarší ženskou účastnicí v historii této taneční show. Její ta
Chytré spotřebiče šetří čas i práci
rezidenceonline.cz
Chytré spotřebiče šetří čas i práci
Inteligentní technologie, integrované do moderních domácích pomocníků, nabízejí celou řadu benefitů. Patří k nim především možnost dálkového ovládání a monitorování přes chytrá zařízení, jako jsou telefon, tablet a další. Díky inteligentním senzorům zvládnou i optimalizovat spotřebu energie a vody. TEXT: Alena Müllerová, FOT: archivy firem  
Je nejlepší taktika na chlapa: Oko za oko, zub za zub?
skutecnepribehy.cz
Je nejlepší taktika na chlapa: Oko za oko, zub za zub?
Je sice hezké být velkorysá a nad věcí, na muže to ale moc velký dojem neudělá. Je lepší být tak trochu liška podšitá a partnerovi nic neodpustit. Měla jsem samozřejmě v mládí partnery, které jsem milovala a dělala pro ně, co jsem jim na očích viděla. A vždycky se mi to vymstilo. Můj první kluk Honza mi zahýbal a já byla
Lesk a bída léků na hubnutí: Je vítězství nad obezitou nadosah?
epochalnisvet.cz
Lesk a bída léků na hubnutí: Je vítězství nad obezitou nadosah?
O málokteré nemoci můžeme říct, že se s ní setkáváme denně, a pokud se netýká přímo vás, pak jistě někoho z blízkého okolí. Statistika mluví jasně – každý osmý člověk na světě je obézní, každý třetí trpí nadváhu. Její léčba se po celou historii rovnala boji s větrnými mlýny, v posledních letech se ale karta obrací. Žádnou magickou pilulku
Fettuccine s tygřími krevetami
nejsemsama.cz
Fettuccine s tygřími krevetami
Nic není lepšího než těstoviny s mořskými plody. Krevety navíc dnes seženete v každém větším supermarketu. Ingredience: 350 g vyloupaných tygřích krevet 400 g fettuccine 150 g másla 10 cherry rajčátek 200 ml smetany na vaření 150 g nastrouhaného parmazánu nebo sýru grana padano 2 stroužky česneku sůl a pepř Postup: Na pánvi rozpusťte máslo, osmahněte česnek a vyloupané krevety
Svatomartinská nabídka v La Verandě
iluxus.cz
Svatomartinská nabídka v La Verandě
Svatomartinská husa v luxusní restauraci La Veranda je oslavou tradiční české kuchyně v moderním, elegantním podání. Tento prestižní podnik v srdci Prahy je známý svou vysokou úrovní gastronomie, a sv
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Pelmel zábavy: Tipy pro celou rodinu v Ústeckém kraji
epochanacestach.cz
Pelmel zábavy: Tipy pro celou rodinu v Ústeckém kraji
Dobrodružství na vodě na Ústecku? Není problém! Netradiční zážitek představuje projížďka na pramici soutěskami říčky Kamenice. Konkrétně Edmundovou a Divokou. Je však nutné mít na paměti, že trasu je možné absolvovat pouze od Velikonoc do konce října. Při projížďce můžete obdivovat nejen dokonalost přírody, ale také řadu výjimečných živočišných druhů – zejména rojovníka bahenního nebo ledňáčka
Jak dlouho jsou s námi domácí spotřebiče?
21stoleti.cz
Jak dlouho jsou s námi domácí spotřebiče?
Péče o domácnost byla v minulosti nikdy nekončící dřinou. Postupem času naštěstí vznikly nejrůznější stroje, které hospodyňkám jejich práci usnadnily. Dnes už si domácnost bez pračky či ledničky ani n
Vpád Hunů vrhl Evropu o 1000 let nazpátek
historyplus.cz
Vpád Hunů vrhl Evropu o 1000 let nazpátek
Stačí krok, a ocitnou se na území Římské říše. Skupina Gótů se sekyrami na zádech se přesto nezastaví. Vědí, že kdysi neporazitelné velmoci docházejí síly. Nabobtnalý státní útvar ztrácí jednu provincii za druhou a není, kdo by zarazil příchozí kmeny barbarů. Gótové nejsou jedinými, koho obávaní Hunové vyhnali k římské hranici.   Zpoza horizontu se
Nepodceňujte švestky
panidomu.cz
Nepodceňujte švestky
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat
Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
epochaplus.cz
Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
Toužíte po samotě a klidu? Na ostrově Tristan da Cunha na jihu Atlantského oceánu je obojího dostatek. Bez starostí tu můžete odložit i svůj mobil – k ničemu vám totiž nebude, místní mají k dispozici pouze satelitní telefon. Od nejbližšího obydleného místa, ostrova Svatá Helena, je tento ostrov, patřící Velké Británii, vzdálen 2173 kilometrů. Vítejte
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz