Záchranáři vynášejí z podpalubí stovky zakrvácených vojáků. Je 8. únor 1945 a v bostonském přístavu zakotvila válečná loď USS LeJeune. Zdravotníci z ní rychle odvážejí raněné námořníky.
Je mezi nimi i muž, jemuž se u kotníku houpe cedulka se jménem Charles A. Jameson. Ten ovšem jakoby podle záznamů vůbec neexistoval…
Po dlouhých třech letech strávených nehybně na lůžku se námořník, na jehož posteli stojí, že jde o Charlese A. Jamesona (†1957), konečně probírá z bezvědomí. Do Bostonu totiž dorazí se zbytky šrapnelu v zádech a se zanícenou ránou na hlavě.
Následnou operaci sice přežije, oči ale otevře až v roce 1948. Žádný příbuzný přitom o něj po celou tu dobu neprojevil zájem. Teprve až když přijde k sobě, si vedení bostonské nemocnice o něm začne zjišťovat podrobnosti. Muž, na jehož cedulce stálo:
„Charles A. Jameson, 49; náboženství: katolík; americký občan; Cutty Sark“, si ovšem nemůže na nic vzpomenout. Špitál proto kontaktuje vojenské úřady. Čeká je ovšem šok. Armáda totiž ve svých archivech nikoho s takovým jménem nenajde. Bylo to proto, že Jameson pocházel z úplně jiného století?
Pozná na fotce školu
Záhadný bostonský pacient si listuje tlustou publikací. Ve svých záznamech ho nenajde americké námořnictvo, ani Červený kříž. Jameson ale sestaví seznam největších námořních společností a vzpomene si, že by se skutečně měl jmenovat, tak jak stálo na cedulce.
Lékaři mu proto dají řadu knih o moři, lodích a mořeplavbě s nadějí, že by se mohl rozpomenout na svůj dřívější život. Jameson přitom na fotografii v jedné z nich pozná námořní dělostřeleckou školu v Gosportu ve Velké Británii.
V tu chvíli se zdá, že záhada spěje k rozuzlení. „Pátrání v britském námořním registru ale také k ničemu nevedlo. Žádný záznam na jméno Charles A. Jameson neexistoval,“ uvádí španělský historik Jesús Hernández (*1966).
Převáží ledek?
„Vzpomněl jsem si ještě na jedno slovo,“ říká Jameson svým ošetřujícím lékařům. „A řeknete nám ho?“ vyzvou ho doktoři. „Jistě, to slovo je Hinemoa,“ zní odpověď tajemného námořníka.
Jak úřady následně zjistí, jedná se o jméno lodi, kterou v Lamanšském průlivu ke konci 2. světové války potopil německý křižník, když vezla z Chile do Británie ledek. Jameson má nesmírnou radost. Vypadá to, že by se mohl dozvědět, kdo vlastně je.
Vyšetřovatelé okamžitě kontaktují přeživší z plavidla. Na žádného Jamesona si ovšem ani jeden z nich nevzpomene. Dokonce ho nikdo nepozná na fotografii. „Ten člověk se s námi určitě neplavil,“ prohlásí nejmenovaný člen posádky Hinemoa.
Mořský vlk z 19. století
V novinách napříč Spojenými státy je otištěný Jamesonův snímek. Když státnímu aparátu dojdou nápady, jak zjistit identitu neznámého, přistoupí k poslednímu kroku. Uveřejní v médiích jeho portrét. Nikdo jej ale nepozná.
V roce 1957 tak Jameson umírá, aniž by znal svou minulost. Podle některých záhadologů je řešení víc než fantastické a stojí přímo na cedulce, kterou měl námořník u nohy. Z té vyplývá, že se měl plavit na bárce Cutty Sark.
„Loď byla nalezena v záznamech obchodního loďstva, ale k překvapení všech zaregistrována v 19. století!“ upozorňuje Hernández. Jameson tak prý mohl být cestovatelem v čase, který se nějakým způsobem dostal do 20. století, kde ovšem ztratil paměť.