Už v dávných dobách lidé věřili, že lze vyrobit elixír, který vám zajistí věčný život. A podobnou myšlenku nezavrhují ani současní vědci. Ti jsou přitom velkolepému objevu možná blíže, než byste čekali. Dá se ošálit čas a získat nekonečné mládí? ENIGMA ví víc!
Dnes se zdá, jako by nějaký tajuplný recept na dlouhověkost měli hlavně Číňané. Podle různých výzkumů se umisťují na předních místech v současných žebříčcích dlouhověkosti. Jak to dělají? Stojí snad za vším zdravý životní styl, či snad lepší zdravotní péče?
Mnozí věří, že Číňané zkrátka rádi jedí záhadné ovoce zvané kustovnice čínská (přezdívaná goji), která má údajně pozitivní účinky na lidský organismus.
Další návod nabízí čínský bylinář Li Ching-Yuen, který se podle oficiálních záznamů narodil v Číně roku 1677 a zemřel v roce 1933. To přitom znamená, že se dožije neuvěřitelných 256 let!
Podle svých slov to dokáže díky dodržování čtyř jednoduchých pravidel: „Udržovat si klidné srdce, sedět tiše jako želva, chodit čile jako holub a spát tvrdě jako pes.“ Je možné, že věčné mládí spočívá právě v dodržování těchto zásad?
K čemu dospěje současná věda?
V posledních letech se čím dál častěji ozývají prohlášení různých vědců o tom, že se jim podařilo najít způsob, jak dosáhnout věčného mládí.
Například v lednu roku 2014 začne japonský vědec Yoshiki Sasai (1962–2014) spolu se svými kolegy ze Střediska Riken pro vývojovou biologii spekulovat, že dosažení dlouhověkosti by mohlo spočívat v „koupání buněk v kyselé lázni“.
„Podařilo se nám něco takového u myší. Jejich buňky díky tomu takřka zázračně omládly. A něco takového by mohlo fungovat i u buněk lidských,“ říká Sasai. Okamžitě se ale vyrojí celá řada skeptiků, kteří práci japonských vědců zpochybňují.
Podle nich vznikly dosažené výsledky chybou, případně byly rovnou zfalšovány. Sasai nakonec v srpnu téhož roku spáchá za dosud jen málo vyjasněných okolností sebevraždu a spolu s ním je pohřben i celý výzkum. Povedl se mu převratný objev, nebo ne?
Krvavá odpověď
Navzdory obrovské kontroverzi mnozí stále věří, že japonští vědci nalezli cestu otevírající vrátka k vynálezu elixíru mládí. V květnu roku 2014 se objevuje další revoluční recept na dlouhověkost.
„Transfuze krve z mladých myší na staré má na jejich orgány omlazující účinky.
Během našeho výzkumu jsme nechaly dvě myši po dobu pěti týdnů sdílet stejný krevní oběh a u starší myši se významně snížily symptomy srdeční nedostatečnosti spojené s věkem,“ vysvětluje Lida Katsimpardi z Harvard Stem Cell Institute v americkém Bostonu.
I u tohoto výzkumu se testy s lidskými jedinci teprve chystají. A i kolem tohoto výzkumu se to jen hemží skeptiky, kteří tvrdí, že získaná data nejsou příliš kvalitní a ani příliš ověřená. Kdy bude definitivně potvrzeno, že elixír mládí lze skutečně vyrobit?