O proslulé hoře Blaník je všeobecně známo, že zde odpočívá bájné vojsko knížete svatého Václava, které v nouzi nejvyšší přijde naší zemi na pomoc.
Ve skutečnosti je Blaník přímo protkán celou řadou dalších mýtů a pověstí, které často velice pravděpodobně pocházejí zřejmě již z keltských dob…
Jak uvádí kupříkladu profesor Eduard Maur, autor knihy „Paměť hor“, jsou prý základní rysy pověsti o blanických rytířích podobné legendám ve značné části středověké Evropy, velice často navíc spojovaným i s konkrétními horami.
Svědecké výpovědi
Pozoruhodné pak zcela jistě je, kolik různých příběhů o svědcích existence spícího vojska pod naším Blaníkem najdeme. Dozvídáme se o vozkovi, o ovčáku, o děvečce s ovečkou či o kováři, kteří se různým způsobem dostali dovnitř hory a pobyli zde nějaký čas. Všechny verze se však shodují na tom, že čas uvnitř hory plyne zcela jinak…
Tajemné jevy
Český spisovatel Alois Jirásek (1851-1930) ve svých „Starých pověstech českých“ (1894) například píše právě o kováři, kterého pozval neznámý rytíř, aby mu okoval koně. Za odměnu pak dostal pytel plný smetí.
Kovář si však této skutečně podivné odměny nevážil, převážnou část pohodil – a teprve na zemském povrchu zjistil, že se smetí změnilo ve zlato.
Tradice pokračuje
V širší známost vešla pověst o svatováclavském vojsku, ukrytém v srdci Blaníku, zřejmě až v průběhu českého národního obrození.
Povědomí českého člověka o blanické legendě naštěstí nijak neoslabilo ani období normalizace, a tak se již od roku 1989 v Louňovicích pod Blaníkem pravidelně pořádají Svatováclavské slavnosti, a to příznačně na svátek svatého Václava.
Skutečná událost…
Tuto nejznámější blanickou legendu o nitru hory zřejmě podpořila i skutečná událost, při níž v dubnu 1868 při vylamování základního kamene pro Národní divadlo kamenický pomocník Václav Podbrdský z Louňovic domněle zahynul, když na strmém skalnatém svahu uklouzl a zřítil se z velké výšky kamsi do rokle.
Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno, a tak byl za nejasných okolností prohlášen za mrtvého. K údivu všech i muže samotného se ale pohřešovaný po osmnácti letech znovu objevil.
Podbrdský však podle svých slov celou tuto událost vnímal jako pouhých 18 hodin, během nichž se prý měl v hoře údajně setkat se svatým Cyrilem a Metodějem, s císařem Karlem IV. či Janem Husem.
A podle některých svědectví, a to i ze současnosti, se v těchto místech z podzemí čas od času ozývají zvláštní zvuky…