Církev se staví k domnělým „zázrakům“ velmi obezřetně. Než konečně svolí k tomu, aby byly z konkrétní události sejmuty pomyslné „uvozovky“, proběhne oficiální vyšetřování, zasedají komise. Vše je podrobně zdokumentováno.
Přesto některé zázraky mohou budit pochybnost i po staletích. Patří k nim i zřícení mostu v britském městě York.
V roce 1153 se v chladném prosincovém počasí vracel do svého původního působiště William, arcibiskup z Yorku. Jistě byl v dobré náladě, protože po delších zákulisních půtkách mu byla papežem vrácena tato vysoká funkce v rámci církevní hierarchie.
I obyvatelé Yorku byly návratem tohoto duchovního pastýře potěšeni. Pak však došlo ke katastrofě. Jaké?
Svatý William z Yorku
Starý dřevěný most přes tamní řeku Ouse nevydržel tíhu shromážděného davu, konstrukce se zhroutila a lidé za pár okamžiků bojovali o život v ledové vodě. Mohla to být jen další nehoda, které ostatně provázejí celou historii budování mostů.
Kolik bylo obětí tohoto neštěstí? Nikdo nezemřel, ani nebyl zraněn? Zázrak! Tak se i stalo.
Fakt, že nebyly žádné oběti na životech, byl připsán na vrub duchovní síly staronového arcibiskupa. William z Yorku byl po své smrti prohlášen za svatého. U jeho hrobu totiž mělo dojít k řadě zázračných uzdravení.
Tělo zesnulého rovněž záhadně, rozuměj zázračně odolávalo rozkladným procesům. Za první oficiální zázrak spojovaný s Williamem z Yorku je však považováno neštěstí s dobrým koncem, k němuž došlo v památném roce 1153 v lokalitě mostu přes řeku Ouse.
Jen souhra náhod?
Zatímco zázračné události, ke kterým došlo po Williamově smrti, nejsou zpochybňovány, zázrak okolo zřícení mostu budí i skeptické názory. Příčinou pádu mostu byli dozajista lidé, jež se na něm shromáždili.
Williamova modlitba, která zachránila tyto nešťastníky od zranění či utonutí? Prý jenom souhra náhod. Byl to zázrak, nebo pouze nehoda se šťastným koncem?
Jen velmi těžko se záhada okolo tohoto zázraku rozplétá, protože chybí přesnější informace o stavu vody v řece Ouse v inkriminovaný den. Skeptické hlasy rovněž namítají, že někteří obyvatelé chtěli sledovat příjezd Williama z loděk a člunů na hladině řeky. Ty pak mohly tonoucím poskytnout účinnou a rychlou pomoc, kdoví…