23. ledna 1909: V New Jersey se zjevuje okřídlené monstrum, známé jako Ďábel z Jersey.
Domů     Italská hora Soratte: Schovali v ní nacisté zlatý poklad?
Italská hora Soratte: Schovali v ní nacisté zlatý poklad?
od 18.2.2025
3.2tis
Bývalý nacistický bunkr je dnes otevřen veřejnosti, zajímají se o něj ale hlavně lovci pokladů. Skutečně se v jeho nepřístupných částech skrývá bohatství?
324
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Nacistické poklady vždycky lákaly archeology a dobrodruhy. Není se proto čemu divit, že už desítky let se mnozí z nich potají vydávají k bunkru vybudovanému v hoře nedaleko Říma. Právě tam se mají totiž ukrývat tuny nacistického zlata. A nejen to. Legendy vázající se k hoře Soratte sahají hluboko do historie.

Bývalý nacistický bunkr je dnes otevřen veřejnosti, zajímají se o něj ale hlavně lovci pokladů. Skutečně se v jeho nepřístupných částech skrývá bohatství? Majestátní hora přiláká i nacisty. Ukryli někam do jejích útrob své poklady? Každý, kdo o pokladu něco ví údajně umírá tragickou či záhadnou smrtí. Chrání jej dodnes nějaká síla? Proč ani italská vláda v hledání pokladu neuspěla?

Benito Mussolini (1883–1945). Diktátor, který během druhé světové války vládl fašistické Itálii. Muž, který si potrpěl na okázalá gesta a především na bezpečí své rodiny.

Právě z toho důvodu nechává během války vystavět v srdci hory Sorrate, která leží asi 50 km severně odŘíma, obří podzemní bunkr s luxusním vybavením.

Aby se na nic nepřišlo, je místo odříznuto od zbytku světa plotem, prohlášeno za vojenskou průmyslovou zónu a pečlivě střeženo. V roce 1942 je komplex téměř hotov, ale Mussolini ho příliš často nenavštěvuje.

Bylo to kvůli jeho vytíženosti, nebo se v něm prostě jen necítil dobře, jak se také spekuluje? Kryt Mussoliniho před popravou v závěru války nezachránil.

Ostatně už v roce 1943 kontrolu nad ním přebírá nacistický generál Albert Kesselring (1885–1960). Neslavnější období v historii tohoto komplexu začíná.

Majestátní hora přiláká i nacisty. Ukryli někam do jejích útrob své poklady?
Majestátní hora přiláká i nacisty. Ukryli někam do jejích útrob své poklady?

Byl svědek umlčen?

Spekuluje se, že někde uvnitř komplexu je schována podstatná část ze 117 tun zlata, které bylo za války ukradeno nacisty z rezerv italské banky v Římě.

Podle jedné teorie byl poklad převezen do bunkru v naprosté tajnosti a všech 18 vojáků, kteří se transportu zúčastnili, bylo zastřeleno. Legenda ovšem hovoří o tom, že jeden z nich, voják jménem Willy Vogt, přežil.

„Předstíral smrt a následně utekl zpět do rakouské vlasti.

Po válce začal mluvit, ale byl záhadně zavražděn dříve, než mohl poskytnout nějaké konkrétní informace,“ tvrdí skotsko-italská novinářka Margaret Stenhouse. I kvůli tomu prý v dnešní době neexistuje víc informací o skutečné poloze pokladu.

Po válce navíc celý komplex zabrala italská vláda, která ho v tajnosti přestavila na protiatomový kryt. Snaží se snad ve skutečnosti v areálu sama hledat nacistický poklad, jak věří mnoho badatelů?

Každý, kdo o pokladu něco ví údajně umírá tragickou či záhadnou smrtí. Chrání jej dodnes nějaká síla?
Každý, kdo o pokladu něco ví údajně umírá tragickou či záhadnou smrtí. Chrání jej dodnes nějaká síla?

Zlatá horečka

Dokonce ani lidé z vesnice Sant´Oreste, která leží přímo u hory, nevěděli nic o tom, co se děje za ostnatým drátem ve vojenské zóně. Málokdo se odvážil proniknout dovnitř a pátrat po tom, co tajemný komplex ukrývá. Pár jich ale přece jen bylo.

Lovci pokladů vybavení lopatami a krumpáči údajně desítky let tajně pronikali k oplocenému areálu a pátrali po dutinách ve skále, kde by mohl být ukrytý obrovský poklad. Zlatá horečka vyvrcholila v 60. letech.

Do pátrání se zapojil především italský baron Giuseppe Fortezza, který dokonce získal povolení italského ministerstva obrany, aby v areálu prováděl výzkum.

Třicet let, během kterých po zlatě pátral, však nepřineslo žádný výsledek, a dnes tak proto mnozí skeptici věří, že jde jen o vymyšlenou pohádku.

Proč ani italská vláda v hledání pokladu neuspěla?
Proč ani italská vláda v hledání pokladu neuspěla?

Ani vláda neuspěla

Záhadologové a lovci pokladů si ovšem nedají vymluvit, že zlato existuje a že je v jednom ze zazděných tunelů. Náznaků podle nich existuje celá řada, včetně zapojení italské vlády poté, co se o poklad začal zajímat i Giuseppe Fortezza.

„Italská armáda v roce 1960 investovala 72 milionů lir (asi milion korun) do výkopových prací v zoufalé snaze najít poklad.

Zaměstnala hledače kovů s nejmodernějším vybavením, a dokonce i hledače vody,“ vysvětluje místní průvodce Gregory Paolucci. A svědky, kteří říkají, že poklad existoval, najdeme i mezi horníky, kteří se údajně zúčastnili jeho zakopávání.

„Partyzáni bojující proti nacistům také viděli nákladní automobily naložené zlatem, jak vjíždějí do hory a nevrací se zpět,“ dodává Paolucci. Skutečně by vláda vyvíjela tak velkou aktivitu, kdyby si nebyla jistá, že se v hoře poklad nachází?

Zdroje informací: Paolucci a Lo Gaglio - Il bunker del Soratte. Una montagna di storia, Pugnalleto - Il bunker antiatomico del monte Soratte, bunkersoratte.it, thetimes.com - Italians open Nazi bunker to tourists, Wikipedia - Gallerie del monte Soratte
1. Di Gregory paolucci - Opera propria, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44645750 2. Di Croberto68 - Opera propria, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11258454 3. Di anonimo - http://www.bunkersoratte.it/storia.html, Pubblico dominio, https://it.wikipedia.org/w/index.php?curid=4006907 4. Di Cats' photos - Opera propria, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108070433
Lokalita:
Související články
od 21.1.2026 2.3tis
Voynichův rukopis, pergamenový kodex z 15. století, zůstává i v roce 2025 největší lingvistickou hádankou světa. Navzdory nasazení pokročilých výpočetních metod, strojového učení a moderních modelů umělé inteligence na Yale University se dosud nepodařilo s jistotou dešifrovat ani jediné slovo z jeho 240 stran. Jde o geniální podvod, alchymistický manuál v umělém jazyce, nebo o zapomenuté vědění st
od 20.1.2026 2.7tis
Starověký Egypt je opředen řadou tajemství, z nichž některá vznikla spíše v moderní době než ve starověku samotném. Příběh tzv. „Mumie, která pláče“, údajně nalezené v Sakkáře, patří právě mezi ně. Přestože legenda čerpá z reálných pohřebních praktik a fyzikálně-chemických jevů, v odborné egyptologické literatuře pro ni neexistují žádné důkazy. [caption id="attachment_161683" align="alignnone"
od 20.1.2026 3.1tis
Skupinka archeologů si zaujatě prohlíží desítky hliněných destiček, které se měly objevit u vesničky Glozel ve střední Francii. Jenže odborníci si pravostí nálezu z roku 1924 nejsou vůbec jistí. Destičky pokryté záhadnými znaky mají být údajně 10 000 let staré a pocházet z dob bájné Atlantidy. Je to ale vůbec možné? Archeologický objev z Gloze
od 19.1.2026 3.5tis
Roku 1212 se Evropou vydala na pochod výprava, která dodnes budí rozpaky i hrůzu. Tisíce údajných dětí bez zbraní věřily, že jejich víra otevře cestu do Svaté země. Moderní výklad však mýtus „dětské“ výpravy zpochybňuje a hovoří spíše o zoufalém pochodu chudých lidí (pueri). Jisté je jen to, že cesta skončila smrtí, hladem a otroctvím. Německá větev: Mikuláš a neuskutečněný zázrak Příběh ně
od 18.1.2026 3.4tis
Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu a pak začne sama od sebe hrát. Stane se tak údajně na pokyn Daniela Dunglase Homea. Věhlasný mág prý ale dokázal mnohem větší divy. Uměl kontaktovat duchy ze záhrobí, levitovat, zastavit čas i přežít v plamenech, jak se můžeme někde dočíst. Proslulý anglický chemik a fyzik William Crookes (1832–1919) s
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má sestra mě nikdy neměla ráda
skutecnepribehy.cz
Má sestra mě nikdy neměla ráda
Říká se, že rodina je vším. Že bychom si měli být oporou v dobrém i ve zlém. Jak mám ale soucítit s někým, kdo mě podrazil? Můj vztah se sestrou byl už od mládí trochu komplikovaný. Ne že bychom se neměly rády, pár „ale“ tam ovšem bylo. Já byla mladší o pět let, takže na mne někdy žárlila jako
Bojovaly s nemocemi Drimlovy loutky?
historyplus.cz
Bojovaly s nemocemi Drimlovy loutky?
Ministerský úředník nemusí být nudný patron. Karel Driml rád hovoří ve verších, ovládá několik jazyků, a především zasvětí život tomu, aby dětem pomocí loutek zajistil zdravější život. Když na počátku 20. let minulého století přijímá čs. ministerstvo zdravotnictví nového referenta, nemůže mít šťastnější ruku. Vystudovaný lékař a rodák z východočeské Chocně Karel Driml (1891–1929) od
Samet: Milují ho vládci, čalouníci i módní návrháři
epochaplus.cz
Samet: Milují ho vládci, čalouníci i módní návrháři
První zmínky o výrobě sametu pocházejí z Číny. Zpočátku se vyrábí z hedvábí, což z něj dělá extrémně drahý materiál, dostupný jen šlechtě a panovníkům. Znalosti se rozšíří do Evropy, v Itálii vzniká cech tkalců sametu už ve 13. století. A dnes? Stále si zachovává punc luxusu, elegance a sofistikovanosti. Hebký na dotek, lesklý na
Nejkrásnější pláže Turecka – komplexní průvodce středomořským rájem
21stoleti.cz
Nejkrásnější pláže Turecka – komplexní průvodce středomořským rájem
Turecko se stalo synonymem dokonalé dovolené díky spojení orientální pohostinnosti, antické historie a dechberoucího pobřeží. Pokud hledáte místo, kde tyrkysové moře omývá zlatavý písek, Turecká a Ege
Vydrží Badinková jeho žárlivost?
nasehvezdy.cz
Vydrží Badinková jeho žárlivost?
Svého manžela Kristýna Badinková Nováková (42) ze seriálu Polabí vždy nazývala gentlemanem ze staré školy. Jenže vztah s choreografem Viktorem Badinkou (38) už dávno nemá být zalitý sluncem a zdá
Rituál klidu a pohody
nejsemsama.cz
Rituál klidu a pohody
Víte, že to nejlepší pro svou pokožku často najdete doma v kuchyni? Mořská sůl, kávová sedlina nebo sušené bylinky dokážou v koupelně zázraky. Ztlumte světla a zapalte svíčky. Vedle vany si připravte župan a třeba časopis. Tahle chvíle bude jen vaše. A aby byla ještě lepší a voňavější, můžete použít koupelovou sůl nebo peeling, který jste si sama vyrobila.
Českým olympionikům měří čas Primky
iluxus.cz
Českým olympionikům měří čas Primky
Zápěstí členů české olympijské výpravy zdobí hodinky tradiční české značky PRIM již od roku 2012/2017. Náramkové hodinky, speciálně vytvořené pro tuto výjimečnou příležitost, budou naše sportovce a je
Domovní číslo z hřebíků
panidomu.cz
Domovní číslo z hřebíků
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si
Umělec na Montmartru si užíval zelenou hodinku
epochalnisvet.cz
Umělec na Montmartru si užíval zelenou hodinku
Štětec letí po plátně. Pod jeho tahy se rodí hřmotná postava muže s černým kloboukem a výraznou červenou šálou. Henri de Toulouse-Lautrec právě maluje plakát k představení svého přítele, kabaretiéra Aristida Bruanta, v jehož podniku Le Mirliton na Montmartru bývá víc než doma.   „Svou situaci řeší tak, že se obrní humorem, malířstvím a nestřídmostí,“
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Netradiční hovězí polévka
tisicereceptu.cz
Netradiční hovězí polévka
Do polévky můžete samozřejmě přidat nudle. Naložte je do horkého vývaru, počkejte, až změknou, a servírujte. Ingredience silný hovězí vývar 500 ml bílého vína 4 krajíce chleba 40 g másla 1 l
Zlato z Darkova jako zdroj výjimečné relaxace
epochanacestach.cz
Zlato z Darkova jako zdroj výjimečné relaxace
Léčivé účinky zcela unikátních jodobromových pramenů dokážou v historických Lázních Darkov využít naplno. Po pobytu zde celé vaše tělo zajásá. Oblast okolo Karviné má spousta lidí spojenou s černouhelnými doly a měsíční krajinou, které je lepší se vyhnout. Ale nevěřte všemu, co se povídá. I tady narazíte na spoustu skvostů. A Lázně Darkov jsou jedním z nich. Léčí nervy i klouby
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz