Rakouské město Mariazell patří k nejoblíbenějším poutním místům v Evropě. V samotném Rakousku má tato lokalita status národní svatyně. V centru všeho dění je románská soška Panny Marie. Říká se jí Magna Mater Austria. Jaká zázračná moc je s ní spojována?
Srdcem poutního místa je bazilika. Vyrostla na gotických základech kostela ze 14. století. V roce 1992 započaly na bazilice generální rekonstrukční práce, které jí daly současnou podobu.
V závěru 18. století sice císař Josef II. pouť do Mariazell zakázal, ale po jeho smrti byla tradice obnovena. V kalendáři je 21. století, město a baziliku navštíví každý rok na milion poutníků.

Zázraky se dějí
Kdy proběhl v Mariazell první zázrak? Psal se rok 1157, kdy zdejší krajinou kráčel jistý mnich jménem Magnus, aby se v těchto odlehlých končinách stal duchovním pastýřem pro nepočetnou místní komunitu.
Když zjistil, že se v trase jeho plánované cesty nachází mohutná skála, rozhodl se nikoli pro turistické, ale duchovní řešení tohoto problému. Dobře, turistické řešení by patrně znamenalo skálu obejít.

Ale co zmíněné duchovní řešení? Jeho podstata spočívala v tom, že položil sošku Panny Marie, kterou měl připravenou v zavazadlech, na povrch vzdorovité skály. Povedlo se! Skála se rozestoupila a pověst o zázračné síle ukryté v sošce se začala šířit do světa.
Boje s Osmany
Zázraky spojované s poutním místem Mariazell mají i českou, potažmo moravskou stopu. Okolo roku 1200 se zde z chronického onemocnění zázračně vyléčil jeden manželský pár z Moravy. Mělo se jednat o moravského markraběte Jindřicha s chotí .
Z vděčnosti za tento zázrak zde nechali bohabojní manželé postavit první kamenný kostel. Jeden z nejvýznamnějších zázraků, který je spojován s Pannou Marií Mariazellskou, se ovšem týkal krále Ludvíka I. Uherského (1326-1382).

Konkrétně se jednalo o jeho snahu zastavit postupující osmanskou armádu. Panna Marie se opět překonala, hrozba ze strany Osmanů byla, alespoň na čas, odvrácena. Bohužel, v roce 1532 se osmanští vojáci již pohybovali v mariazellských ulicích.
Rabovalo se, hořely domy, ale kostel s posvátnou soškou byl ušetřen. I to je velký zázrak, co říkáte?!