8. července 1947: Noviny poprvé píší o nejslavnějším UFO incidentu všech dob, když v americkém městě Roswell o šest dní dříve údajně havaruje mimozemská loď.
Domů     Tajemství loďstva u břehů Antikythera: Jaký je původ a účel tohoto starověkého řeckého mechanismu?
Tajemství loďstva u břehů Antikythera: Jaký je původ a účel tohoto starověkého řeckého mechanismu?
od 8.7.2025
809
Mechanismus předběhne dobu. Anebo z jí ani nepochází?

Představte si, že se potopíte k vraku starověké lodi a místo očekávaného pokladu najdete něco, co vypadá jako moderní počítač, avšak je staré přes dva tisíce let.

To je příběh Antikythérského mechanismu – úchvatného a dodnes záhadného zařízení, které bylo vyloveno z mořských hlubin u řeckého ostrova Antikythéra.

Jaký byl jeho skutečný účel a jak mohl tak složitý stroj vzniknout v době, kdy se o podobné technologii ani nesnilo? Ponořte se s námi do hlubin času a odhalte tajemství tohoto antického zázraku.

V roce 1901 učinili lovci mořských hub u malého řeckého ostrova Antikythéra neuvěřitelný objev. Narazili na vrak starověké římské obchodní lodi, která se potopila kolem roku 60 př. n.

l. Mezi množstvím antických artefaktů, jako byly sochy, keramika a mince, se nacházel i silně zkorodovaný kus bronzu, který zpočátku nikoho příliš nezaujal.

Teprve později, po očištění a pečlivé analýze, se ukázalo, že jde o mimořádně složitý mechanismus – stroj z ozubených kol, srovnatelný s hodinami z 18. století.

Vědci jej pojmenovali Antikythérský mechanismus a od té doby je předmětem intenzivního studia a fascinace.

Antikythérský mechanismus byl nalezen ve vraku lodi u řeckého ostrova Antikythéra. FOTO: Grb16/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Antikythérský mechanismus byl nalezen ve vraku lodi u řeckého ostrova Antikythéra. FOTO: Grb16/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Původní mechanismus, dnes rozdělený na desítky fragmentů, je považován za nejstarší známý analogový počítač na světě. Měří zhruba 33x19x10 cm, je vyroben z bronzu a obsahuje nejméně 37 precizně vyrobených ozubených kol.

Když byl poprvé objeven, jeho skutečný účel byl neznámý a vědci se potýkali s jeho složitostí.

Teprve díky rentgenové tomografii a pokročilým zobrazovacím metodám se podařilo odhalit vnitřní strukturu a nápisy na jeho povrchu, které odhalily jeho neuvěřitelnou funkci.

Účel Antikythérského mechanismu:

Dnes je obecně přijímáno, že Antikythérský mechanismus sloužil jako astronomický kalkulátor a prediktor nebeských jevů.

Dokázal předpovídat zatmění Slunce a Měsíce, sledovat fáze Měsíce a pohyby pěti tehdy známých planet (Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn) vzhledem k Zemi a hvězdnému pozadí.

Mechanismem se otáčelo pomocí kliky, a na jeho cifernících se zobrazovaly pozice nebeských těles. Byl to v podstatě přenosný planetárium a astronomický kalendář v jednom.

Dále, nápisy na jeho cifernících a vnitřních deskách ukazují, že zahrnoval kalendáře pro sportovní události, včetně Olympijských her, což naznačuje jeho široké využití v tehdejší společnosti.

Jeho přesnost byla pro starověk ohromující, což vyvolává otázky, jak mohli Řekové dosáhnout takové úrovně technické propracovanosti.

Záhada původu a technologického skoku:

Největší záhadou mechanismu je jeho původ a existence „technologické mezery“. Nic podobného Antikythérskému mechanismu se z antického světa nedochovalo.

Taková úroveň mechanického inženýrství se znovu objevila až o více než tisíciletí později, ve středověké Evropě. Kdo jej vytvořil?

Archimédes: Někteří historici spekulují, že autorem mohl být legendární matematik a vynálezce Archimédes ze Syrakus, který žil ve 3. století př. n. l. Je známo, že Archimédes stavěl podobná zařízení, která popisoval Cicero.

Hipparchos nebo Posidonius: Dalšími kandidáty jsou astronomové a filozofové jako Hipparchos z Nikaie (2. stol. př. n. l.) nebo Posidonius z Apameie (2. – 1. stol. př. n. l.), kteří byli známí svými pokročilými znalostmi astronomie.

Neznámí géniové: Je možné, že mechanismus byl dílem neznámých, ale mimořádně talentovaných řemeslníků a myslitelů z té doby, jejichž práce se jinak nedochovala.

Složitost a preciznost ozubených kol mechanismu naznačují, že Řekové museli mít pokročilé teoretické znalosti matematiky a astronomie, a také sofistikované nástroje pro obrábění kovů.

To je v ostrém kontrastu s tím, co se tradičně ví o jejich technologické úrovni. Proč se tato znalost ztratila a znovu objevila až o tolik století později?

Derek J. de Solla Price (1922–1983) s modelem mechanismu z Antikythery. FOTO: Artistsmarket at English Wikipedia/Creative Commons/Public domain
Derek J. de Solla Price (1922–1983) s modelem mechanismu z Antikythery. FOTO: Artistsmarket at English Wikipedia/Creative Commons/Public domain

Ačkoliv byly nalezeny jen fragmenty, jeho rekonstrukce a studium ukázaly, že antický svět byl mnohem technicky zdatnější, než se dlouho předpokládalo.

Stále však chybí definitivní odpovědi na otázky, kdo a proč vytvořil tento úžasný stroj, a co se stalo s technologií, která ho umožnila.

Zdroje informací: www.nature.com, www.smithsonianmag.com, www.bbc.com/history, www.pbs.org, částečně AI
Creative Commons, Úvodní fotografie: No machine-readable author provided. Marsyas assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0
Související články
od 5.7.2025 2.7tis
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské lodi. Jedná se o rozpadlý řecký strojek, pravděpodobně římskou válečnou kořist, z roku mezi 150 až 100 př.n.l. Skládá se ze skřínky, která obsahuje 37 ozuben
od 4.7.2025 3.3tis
Představte si, že se potopíte k vraku starověké lodi a místo očekávaného pokladu najdete něco, co vypadá jako moderní počítač, avšak je staré přes dva tisíce let. To je příběh Antikythérského mechanismu – úchvatného a dodnes záhadného zařízení, které bylo vyloveno z mořských hlubin u řeckého ostrova Antikythéra. Jaký byl jeho skutečný účel a jak mohl tak složitý stroj vzniknout v době, kdy se o po
od 1.7.2025 3.2tis
Vesmír je plný tajemství a záhad, ale jen málo z nich je tak fascinujících jako tajuplné signály, které vědci zachytili z hlubin kosmu. Mohou být tyto signály přímým poselstvím od mimozemských civilizací, které se snaží navázat kontakt? Co se nám snaží sdělit a proč je tak neuvěřitelně těžké je dešifrovat? Ponořte se s námi do světa radiových vln a nevysvětlitelných fenoménů, které mohou navždy zm
od 30.6.2025 2.9tis
Hlášení o neidentifikovatelných létajících objektech neboli UFO se denně objevují po celém světě. Jsou však státy, kde se to děje nejčastěji. Není výjimkou, že se jedná o lokality, kde byly nalezeny tajemné historické artefakty. Může tu být souvislost? Vrací se mimozemšťané rádi tam, kde už to znají z naší dávné historie? Vysoká pohoří,
od 28.6.2025 3.1tis
Je to jedna z největších záhad světa. Kdo vytváří tajemné kruhy v obilí, které se objevují prakticky po celém světě? Mohou to být mimozemšťané? Nebo jde o výtvory lidí? Agrosymboly každým rokem přibývají, a jeden z novějších nás přivádí do britského hrabství Wiltshire. V roce 2017 zde nadělá kruh v obilí pořádné starosti majitelce pole.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz