Pojízdnou sondu NASA Spirit jako by na Marsu cosi opakovaně osahávalo a oprašovalo! Jak to, že jsou oprášené jen důležité součástky, zatímco nepodstatné části se topí v prachu? Co nebo kdo sondu čistí?
Záhada opakovaného selektivního čištění (čištění jen některých částí – pozn. red.) sondy Spirit vědce zajímá již přinejmenším od 9. března 2005, kdy poskočila výkonnost sondy z upadajících 60 procent původní hodnoty na plných 93 procent plného výkonu.
Tehdy se začíná veřejně řešit záhada – kdo nebo co čistí sondu, která na rudé planetě měla hledat stopy života?
Například snímky pořízené pouhých sedm minut po sobě ukazují ten samý solární panel nejdřív špinavý a poté čistý. Co je příčinou? Vědci nabízí jako vysvětlení působení jakýchsi větrných vírů, žádný vír však při čištění ještě nenachytali.
Navíc jak by mohly větrné víry způsobit selektivní čištění? Na jednom ze snímků je navíc vidět, že okraje přístroje se cosi zjevně dotklo a odhalilo kov pod prachovým nánosem!
A jak to, že očištěny jsou údajně jenom části nutné pro to, aby přístroj zůstal činný, zatímco ty ostatní jsou ponechány zaprášené?Další hypotéza hovoří o tom, že by za záhadou mohla být statická elektřina.
Nabité části zařízení by tak měly přitahovat prach z ostatních částí k sobě. Na snímcích ale naopak vidíme, že části, které by měly shromažďovat statickou elektřinu a tím i prach, jsou ve většině případů extrémně čisté!
Většinou nevyřčenou zůstává hypotéza, co když se Spirit setkal s formou života, kterou má za úkol hledat? Hledá snad jezdec koně, na kterém sedí?