Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Alžběta Báthory: Nakolik krvavé byly koupele hraběnky?

Má prý jít o největší sériovou vražedkyni v historii střední Evropy. Šokující není jen počet jejích údajných obětí, ale především způsob vraždění. Proč však není uherská hraběnka Alžběta Báthory (1560 – 1614) za své činy potrestána stejně jako její údajní přisluhovači?

Poodhalte s ENIGMOUPLUS roušku halící skutky čachtické paní! Kolik životů si vlastně řádění „krvavé hraběnky“ vyžádalo?

Na čachtický hrad vtrhává 29. prosince 1610 vojsko. Vojáci prohledávají sídlo a snaží se zjistit, zda se udání na hraběnku Báthory zakládají na pravdě. Ve sklepení je údajně omráčí nesnesitelný, mrtvolný puch.

ALŽBĚTU BÁTHORY zde mají přistihnout nad právě umučenou mladou ženou. Vedle jsou další dvě, téměř polomrtvé dívky, které jen o vlásek unikly stejnému osudu. Příběh ženy, známé jako čachtická paní, prý nemá v historii obdoby.

Za své hrůzné zločiny si vysloužila přezdívku „krvavá hraběnka“. Na svědomí má mít údajně více než 600 obětí. Mladé dívky prý před usmrcením sama krutě mučí. Jindy zase údajně tuto práci přenechává svým pomocníkům a jen se kochá pohledem na krvavé divadlo.

Opravdu je ale čachtická paní šílenou vražedkyní? Skutečně se koupe v krvi mladých panen, nebo jde jen o smyšlenou legendu?

TRPĚLA RODINNOU ÚCHYLKOU?

Mezi předky hraběnky Báthory mají údajně být vyznavači ďábla, podivíni se sadistickými sklony, lidé, kteří by dnes mohli být označeni za duševně vyšinuté… Sedmihradský kníže a Alžbětin bratranec ZIKMUND BÁTHORY (1572 – 1613) prý nechává pro svou potěchu k smrti umučit desítky svých poddaných.

Také jejího bratra ŠTĚPÁNA BÁTHORYHO (1555 –1605) provází neblahá pověst alkoholika a tyrana. Mohl snad být osud krvavé hraběnky již předem určen v podobě zděděných genů? Již ve svých patnácti letech je Alžběta provdána za významného uherského hraběte FRANTIŠKA II. NÁDASDYHO (1555 – 1604).

Tento kapitán uherských vojsk je sám proslulý svými krutými kousky. Když například jeho vojsko vyhraje boj s Turky, hrabě údajně tancuje s mrtvolami svých nepřátel a jejich hlavy vyhazuje vysoko do vzduchu.

Zikmund Báthory

UČILA SE OD SVÉ TETY?

Jaké je ve skutečnosti manželství Nádasdyho a Alžběty Báthory, dvou údajných krvelačných krutovládců? Ač spolu mají pět dětí (dvě z nich krátce po svém narození umírají), příliš času spolu prý netráví.

Hrabě Nádasdy se prý raději než své ženě věnuje krvavým bojům. Alžběta tak zůstává doma sama a může se věnovat svým zálibám. Na svou dobu je údajně velice vzdělanou a schopnou ženou. Zajímá se o astrologii a mnoho dalších věd, mluví prý plynule německy, maďarsky, řecky a latinsky.

V nepřítomnosti svého manžela zvládá obstarat celé rozsáhlé panství Báthoryů – Nádasdyů. Přesto se občas vyskytnou dlouhé chvíle, které si prý mladá hraběnka krátí návštěvami u své podivínské tety Kláry Báthory, která je údajně bisexuální a má rovněž sklony k sadismu.

Od ní pravděpodobně Alžběta získává svou první lekci mučících praktik.

ÚDAJNÁ SADISTKA MÁ OCHRÁNCE

Tuší Nádasdy, co dělá jeho manželka, když ji zanechává samotnou? Některé zdroje uvádějí, že hrabě o brutálních činech své ženy nejen věděl, ale v některých případech byl dokonce i jejím spolupachatelem.

Když vážně nemocný Nádasdy na svém sídle v maďarském Sárváre umírá, prosí ještě svého přítele hraběte JURAJE THURZÓ (1567 – 1616) o ochranu své ženy a jejich rodinného majetku. Chce po něm i zatajení Alžbětiných krvavých praktik?

Po smrti manžela si prý hraběnka Báthory nechává na sídle v Čachticích (přibližně 6 kilometrů jihozápadně od Nového Města nad Váhem) zřídit mučírnu, aby se mohla svým zálibám věnovat naplno. Tou dobou už se ale mezi lidmi mluví o desítkách zmizelých dívek, které údajně našly smrt právě v rukách krvavé hraběnky.

Obavy a nenávist lidu rostou natolik, že Báthory prý bez ozbrojené stráže už ani nemůže vyjít ze svého hradu.

JAK SE RODÍ ĎÁBELSKÝ NÁPAD?

Místní obyvatelé jsou zděšeni údajnými nálezy částí lidských těl v okolí hradu. S prvními jarními oblevami se prý objevují mrtvoly v zimě zahrabané do sněhu. Jindy se zase o odhalení těl mají přičinit hladoví vlci a psi, kteří je vyhrabou.

Některé z umučených dívek mají prý dokonce posloužit jako potrava pro nic netušící služebnictvo. Jsou za vším jen neovladatelné choutky šílené ženy? Hraběnka s údajně silnými sadistickými sklony je prý posedlá touhou po věčném mládí a kráse.

Podle pověstí se má jednou rozlítit na svou služku, která ji při česání nechtěně zatahá za vlasy. Uštědří nešťastnici takovou ránu, až si sama zatřísní ruku její krví. V tom okamžiku prý hraběnka pocítí z krve služčino mládí a v hlavě se jí zrodí ďábelský nápad.

Bude používat krev mladých a krásných dívek, aby sama získala jejich mládí a krásu. Bylo tomu opravdu tak, nebo jde jen o přibarvované legendy?

Místní obyvatelé jsou zděšeni údajnými nálezy částí lidských těl v okolí hradu.

KRUTÉ MUČÍCÍ TECHNIKY

Vedle pověstných krvavých lázní má údajně hraběnka krev svých obětí také pít jako zázračný lektvar vnitřní krásy. Největší její vášní je ovšem, alespoň podle různých svědectví, především sadistické mučení mladých služebných.

Paní čachtického sídla si údajně libuje v bičování a zabodávání jehel pod nehty nebohých dívek. V zimě je prý svlečené polévá ledovou vodou a nechává je venku zaživa umrznout, v létě je zase nahé pomaže medem a nechá přivázané u stromu napospas hmyzu.

Upovídaným služkám údajně sešívá ústa, jiné pálí horkými svíčkami a mrzačí je těmi nejkrutějšími způsoby. Jednu služku má prý dokonce přinutit sníst kus vlastního masa, který jí předtím sama vyřízne.

Model děsivého mučící-ho nástroje – železné panny s ostrými hroty.

NEUROZENÁ KREV UŽ PRÝ NESTAČÍ

Neopomenutelnou roli v případu „krvavé hraběnky“ mají mít její pomocníci. Jednou z hlavních přisluhovaček při mučících rituálech je prý služebná DOROTA SZENTÉS. Ta má být Alžbětinou pravou rukou. Údajná čarodějnice má zasvětit hraběnku do praktik černé magie, učí ji prý míchat různé jedovaté lektvary a pomáhá jí vymýšlet nové mučící praktiky.

Dalšími pomocnicemi mají být Alžbětina chůva ILOONA JOO, KATARINA BENECKÁ a údajná hraběnčina milenka ANNA DARVULA. Obstarávání nových dívek má mít na starosti sluha JÁN UJVÁRY, zvaný Fricek. Jeho nejčastějšími oběťmi jsou prý zprvu mladé dívky z vesnic, které láká do zámecké služby za slušný výdělek.

S postupem času a narůstajícími nároky ale navíc údajně stále více začíná vyhledávat také krev urozenějších dívek.

CO ZPŮSOBILO ZDRŽENÍ?

Při svém údajném krvavém běsnění přestává být hraběnka Báthory obezřetná. Především když se v jejím domě „ztratí“ několik dívek z noblesnějších rodin, začíná se v okolí stále více mluvit o možných ďábelských činech hraběnky.

Uherský král MATYÁŠ II. (1557 – 1619) dostane dopis obviňující hraběnku z provozování černé magie. Nepomohou ani přímluvy vysoce postavených příbuzných. Vše musí být řádně prošetřeno. Král tím v březnu 1610 pověřuje nejvyššího zemského správce, ale také přítele rodu Báthory, Juraje Thurzó.

Proč ale k prohledání děsivého zámku dochází až v prosinci, tedy o devět měsíců později?

HRABĚNKA V DOMÁCÍM VĚZENÍ

O údajných krvavých praktikách čachtické paní vědí její příbuzní již několik let. Prý kvůli vysokému společenskému postavení mnohých členů rodu Báthory se ovšem snaží vše skrývat. Veřejný skandál je nepřípustný.

Alžběta se posléze snaží alespoň zachránit rodinný majetek a odkazuje ho svým třem dětem. Na čachtickém sídle pak údajně začíná organizovat přípravy na svůj útěk. K tomu už ale nedojde. Neočekávaný vpád vojáků prý překvapí hraběnku přímo při činu.

Juraj Thurzó, pověřený vedením vojska a prohlídkou hradu, odsuzuje Alžbětu Báthory přímo na místě k doživotnímu vězení na hradě. Chce tím snad zachránit hraběnce život, nebo jde o něco jiného?

Jedno z vyobrazení, jak si „krvavá hraběnka“ mohla vybírat své údajné oběti.

JSOU SNAD SVĚDCI NĚKÝM NAVEDENI?

Soudní proces přesto začíná 2. ledna 1611 ve Velké Bytči. Chybí prý ovšem jakákoli věrohodná svědectví. Podle obviněných pomocníků prý všechny údajné vraždy páchala sama hraběnka Báthory. Vypovídají pravdu, nebo byli někým navedeni?

Ostatní svědectví jsou totiž údajně pouhé převyprávěné historky kolující po kraji. Korunu všemu nasazuje čachtický evangelický kazatel JAN ABRAHAMIDESPONICKÝ, podle kterého prý hraběnka v podobě černé kočky chodí strašit nebohé vesničany.

Na vlastní oči ovšem nikdo z předvolaných nic neviděl, a proto soudu chybí důkazy, které by hraběnku usvědčily ze zločinů. Přesto pátrání pokračují. Při prohlídce hradu je údajně nalezen jistý seznam, na němž má být rukou hraběnky Báthory napsáno 610 dívčích jmen.

Je to snad seznam jejích obětí? Mohlo by prý ale také jít jen o nevinný seznam služebných, které se u hraběnky vystřídaly, nebo dokonce o falešný důkaz.

NESMÍ SE HÁJIT. PROČ?

Proč se hraběnka Báthory nesmí zúčastnit soudního líčení, ačkoli o to údajně sama opakovaně žádá? Předvedení hlavní aktérky procesu prý požadují i někteří další šlechtici. Bez úspěchu. Hraběnce Báthory není povoleno promluvit a v průběhu celého procesu zůstává uvězněna na svém sídle.

Stejně tak prý před soud nejsou předvedeny ani ony dvě skoro umučené dívky, které údajně Thurzó nachází ve sklepení v onen osudný den 29. prosince 1610, kdy jeho vojsko vtrhne na hrad. Je snad možné, že žádné dvě zachráněné dívky neexistují, stejně jako neexistuje údajně nalezená mrtvá dívka, kterou má hraběnka zabít těsně před příchodem vojáků?

Objevují se tvrzení, podle nichž prý šlo o dívku, která byla ve sklepení pohřbena už nejméně tři měsíce a byla v pokročilém stádiu rozkladu. Že by se snad na čachtickém hradě přece jen žádné mučení nekonalo?

S ROZSUDKEM PADAJÍ HLAVY

Nejvyšší královský soudce TEODOR SIRMIENSISvynáší rozsudek nad obviněnými po pouhých pěti dnech. Dorota Szentés a Illoona Joo jsou upáleny zaživa. Ještě předtím jim ale kat vytrhá kleštěmi všechny prsty.

Fricek je odsouzen ke stětí a jeho tělo i useknutá hlava jsou spáleny s oběma ženami. Podle rozsudku se údajně na čachtickém hradě podíleli na umučení 37 až 80 dívek. Proč ten nepřesný počet? Soudce prý počítá všechny jmenované dívky bez ohledu na to, že se některá jména ve výpovědích různých svědků opakují.

Katarina Benecká je jako jediná osvobozena. Alžběta Báthory má být údajně z rozhodnutí krále Matyáše II. odsouzena k trestu smrti. Zde prý ale opět zasáhne starý rodinný přítel Thurzó. Brání obviňovanou hraběnku jen coby manželku svého přítele Nádasdyho, jemuž dal před smrtí slib, že jeho ženu ochrání?

Nebo snad má ještě jiné důvody, proč se Alžbětu snaží udržet při životě ve zdech čachtického hradu?

BYLA OBĚTÍ MOCENSKÝCH INTRIK?

Co když Alžběta Báthory není žádnou vražedkyní a celý proces je jen politickou hrou o získání moci a bohatství? Při prokázání úmyslu zavraždit krále může být podle tehdejších právních norem majetek obviněného zkonfiskován.

Během procesu s čachtickou paní skutečně zazní obvinění, že se o Vánocích v roce 1609 pokusila krále Matyáše otrávit. Ukazuje se, jak účinnou „životní pojistku“ Alžběta učinila, když odkázala všechen majetek svým dětem.

Když údajně král zjistí, že hraběnka Báthory je už de facto nemajetná, celý její případ ho přestává zajímat. V tajemném pozadí krvavé kauzy ale prý může být také Alžbětin synovec, ambiciózní sedmihradský kníže GABRIEL BÁTHORY (1589 – 1613).

VRAŽEDNICE ,NEBO PŘÍSNÁ PANÍ?

Alžběta Báthory nakonec zůstává i nadále vězněna na svém hradě v Čachticích. Jednoho srpnového dne 1614 služebníci nacházejí hraběnku mrtvou. Mohl ji snad někdo otrávit? Její nenadálý konec je prý poslední záhadou, ke které má na čachtickém hradě dojít.

Není vyloučeno, že zavinila, ať už přímo, nebo nepřímo, smrt nejedné své služebné. Z historických svědectví vychází najevo, že je ke svým poddaným velice krutá, což ale v 16. století není nic neobvyklého.

Žádné důkazy, prokazující úmyslné mučení, nebo dokonce krvavé koupele, údajně neexistují. Nikdy se prý ani nenašla ona pověstná železná panna s ostrými hroty, do níž má hraběnka zavírat své oběti a získávat tak jejich čerstvou krev.

Jde jen o románovou rekvizitu, která má celý příběh přibarvit krvavě rudou barvou?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Skrývá před veřejností své těhotenství?
nasehvezdy.cz

Skrývá před veřejností své...

Herečka JITKA ČVANČAROVÁ...
Dostal facku, že mě bránil
skutecnepribehy.cz

Dostal facku, že mě bránil

Bylo mi šestnáct let. Tatínek...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Volný čas v 19. století: Ženy mají povolenu jedině četbu
epochaplus.cz

Volný čas v 19. století: Ženy...

Anna, pražská měšťanka a matka početné rodiny,...
Největší umělý diamant vznikl v Německu
epochaplus.cz

Největší umělý diamant...

Výzkumníkům z univerzity v Augsburgu se podařilo stvořit...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Šviháním k rychlosti
21stoleti.cz

Šviháním k rychlosti

Nedávná studie, při které vědci využili...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...