8. dubna 1665, kolem druhé hodiny po poledni, zažili rybáři, lovící poblíž Barhöftu (dříve ve Švédsku a nyní v Německu) neuvěřitelnou podívanou.
Na obloze se nad nimi objevila flotila létajících lodí, mezi nimiž se rozpoutala bitva, provázená dunivým hřmotem a záblesky. Lodě prý měly tvary kulatého mužského klobouku a jedna z nich se až do večera vznášela nad místním kostelem sv. Nikolaie.
V následujících dnech řada místních obyvatel onemocněla podivnou chorobou, ukrutnými bolestmi celého těla, hlavně hlavy a třesem. V popisu se shodují desítky občanů a k události se vztahuje celá řada zápisů v kronikách i v dílech tehdejších učenců.
Nedávno se do zkoumání události pustil mezinárodní tým vědců a došli k překvapivým závěrům. Podle nich zde skutečně mohlo dojít k bitvě mimozemských UFO. Letos má být prozkoumáno dno moře v okolí, kam se prý jeden z létajících talířů zřítil.
NOVÁ VĚDECKÁ STUDIE
Řadu svědectví od stovek lidí o této vesmírné bitvě sesbíral německý historik Erasmus Francisci (1627 – 1694) a sepsal je v jednom ze svých děl.
Z jeho prací také vycházeli američtí vědci Chris Aubeck a Martin Shough, kteří se věnovali vyšetřování této události a své závěry uveřejnili v loňském roce ve vědeckém časopise EdgeScience.
Ve své práci vyloučili řadu nebeských jevů, které by mohly být příčinou této podívané, jako sluneční haló, podivně tvarované mraky, nebo masovou hypnózu.
ANI FATA MORGANA, ANI PTÁCI
Skeptici často uvádějí, že šlo jen o jakousi fatu morganu nebo kroužící hejna ptáků. I to Aubeck a Shough vyvracejí. Fata morgana se objevuje velmi nízko nad obzorem a bitva se odehrávala přímo nad hlavami pozorovatelů.
Navíc má fata morgana krátké trvání a svědectví dokládají, že jeden z kloboukovitých talířů visel nad místním kostelem až do večera. Stejně nepravděpodobné je prý hejno špačků, které by mohlo vytvořit tvary lodí.
Tomu odporuje fakt, že lidé slyšeli hlasité hřmění bitvy a viděli zásahy lodí i kouř.
CO BYL PODIVNÝ KLOBOUK?
Aubeck a Shough se ve své studii nejvíce zaměřují na podivný létající objekt ve tvaru disku, nebo jak se uvádělo v dobových kronikách „mužského klobouku“. Ten měl viset nad místním kostelem více než hodinu.
Vědci studovali pánské klobouky, které se nosily v té době a zjistili, že široký plstěný klobouk, který byl tehdy velmi oblíbený, by při trošce fantazie mohl skutečně připomínat létající talíře, tak jak si je představujeme dnes.
Zveřejněná práce obou autorů vyvolala spoustu dalších otázek a podivnému jevu z roku 1665 se nyní věnuje řada dalších odborníků. Můžeme jen čekat, zda objeví něco nového, nebo dokonce najdou v moři u Barhöftu havarovanou vesmírnou loď.