Pokud si myslíte, že menhiry jsou především doménou Francie, maximálně pak Českých zemí, není tomu tak. Roku 1988 byly objeveny také v západoslovenském Holíči. Jaká tajemství skrývají?
PŘEKVAPIVÝ OBJEV ZE SÍDLIŠTĚ
Během výstavby nového Sídliště SNP v roce 1988 byly v Holíči objeveny pod zemí pozůstatky dávné kruhové svatyně. Ta byla kdysi zbudována ve dvou kruzích z asi 25 kamenů, rozdělených na vyšší „mužské“ a nižší „ženské“ kameny.
Ve středu této megalitické svatyně, orientované podle astronomických zákonitostí, stál pak nejvyšší – téměř 7 metrů vysoký menhir. Je pouze náhoda, že na něm byly vyobrazeny různé rytiny? A to včetně sekery, kladiva a dalších předmětů? Anebo šlo o rituálně znázorněnou funkci menhirů spojenou s plodností a úrodou?
MENHIRY MĚLY V ČESKOSLOVENSKU ZÁKAZ!
V tehdejší – striktními názory „okleštěné“ době, nebyl dovolen příjezd francouzských odborníků do československého Holíča. A to přestože byla do Československa doručena oficiální žádost francouzské vlády.
Názor zástupců Komunistické strany (a tedy nařízeně i tehdejších tuzemských archeologů) zněl, že na našem území nikdy žádné menhiry nestály, a ani nemohou stát. Proto je údajně jakýkoliv výzkum zbytečný.
Kameny z původního holíčského naleziště však naštěstí nebyly zničeny, ale pouze převezeny jinam. Vše se změnilo až s uvolněnými poměry v následujících letech…
CO ZJISTIL FRANCOUZSKÝ EXPERT?
Až květnu 2004 navštívil Holíč (tehdy již součástí samostatného Slovenska) uznávaný francouzský odborník na megalitické monumenty Charles Tanguy Le Roux (*1941).
Tento historik po podrobné prohlídce slovenských kamenů konstatoval, že jejich povrch nese stopy po umělém lidském opracování. A také dávné rytiny, zobrazujcí konkrétní objekty. O menhiry tedy rozhodně jde! Kdy a kde však došlo k jejich postavení a zániku?
SLOUŽILY K UCTÍVÁNÍ PLODNOSTI I BOHŮ?
Podle Le Rouxe zřejmě kdysi stály na temeni kopce v oblasti současné holičské kalvárie, odkud byly – zřejmě po nájezdu útočníků, svrženy. Hypotéza o době jejich vzniku kolísá od doby 6. až po 1. století před Kristem, podobně jako u dalších evropských menhirů.
Přesnou analýzu jejich stáří totiž nelze v provést. Sloužili snad tyto kameny, které dnes najdete nejenom na nádvoří bývalé holíčské manufaktury, k uctívání dávných bohů a hvězd? K tajemným rituálům plodnosti? Anebo i k určování ročních cyklů a k vhodné době zemědělských činností?