Ztracené město postavené v korálové laguně a dodnes je plné záhad. V souvislosti s ním se mluví o kostrách obrů, o přistání mimozemšťanů, i o platinových rakvích a kletbě, která stihne každého, kdo je otevře.
Trosky kamenného města se rozkládají na 92 umělých ostrůvcích v blízkosti východního pobřeží ostrova Pohnpei. Centrum archeologické oblasti má obdélníkový tvar 1,5 km dlouhé a 0,5 km široké a je obehnáno kamennou zdí.
ODKUD SE VZALI ČEDIČOVÉ KAMENY?
Největší záhadou jsou čedičové bloky těžké desítky tun. Nejbližší lom je na opačné straně ostrova Pohnpei a dopravit sem tolik stavebního materiálu by byla práce pro desítky tisíc lidí na několik let. Domorodci Nan Madol vůbec nenavštěvují a vyhýbají se mu.
Hovořilo se také o plavení po moři nebo že ho stavitelé dovlekli pod vodou přivázané za lodě. Podle nich celý komplex obývají duchové dávných králů a ti si nepřejí být rušeni.
TAJEMNÉ STUDNY A HROBKY
Podle slavného záhadologa Ericha von Däniken, který ostrovy navštívil, hovořil o tajemných studnách, ve kterých se má nacházet vstup do „Města mrtvých.“ Studny probádal v roce 2002 i český badatel Ivan Mackerle.
Zjistil ale, že jsou slepé. Hovoří se také o podzemních chodbách a hrobkách, ve kterých jsou údajně platinové rakve s kostrami obrovských lidí.