Založení kostela v roce 1719 souviselo s připravovaným blahořečením a svatořečením Jana Nepomuckého. Stalo se tak poté, co byl v jeho hrobě v pražské katedrále sv. Víta nalezen zázračně neporušený jazyk. Kdo byl Jan Nepomucký?
Původně Jan z Nepomuku žil za krále Václava IV., syna Karla IV. Byl generálním vikářem, do jehož osudu krutě zasáhly spory mezi králem a arcibiskupem Janem z Jenštejna. Král se rozhodl své odpůrce ztrestat.
Arcibiskup uprchl, Jan z Nepomuku skončil na mučidlech, mučení nepřežil. Mrtvý byl svržen z Karlova mostu do Vltavy.
ZÁHADNÝ NÁLEZ JAZYKA
Rok po jeho smrti nastalo mimořádné sucho, lidé ho považovali za boží trest. Jan prý jako zpovědník královny nevyzradil její zpovědní tajemství, a proto musel zemřít.
Víra v nadpřirozené Janovy schopnosti byla korunována nálezem světcova jazyka při otevření jeho hrobu po třech staletích, když z lebky vypadl kus načervenalé tkáně.
Záhadu rozřešili vědci až v roce 1973. Dokázali, že načervenalá tkáň není jazyk, ale část mozku se sraženou krví.
MAGICKÁ ČÍSLICE 5
Celou stavbou se prolínají mystické prvky. Základem je kompozice pěticípé hvězdy (pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářů, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři).
Je to symbol nejen 5 ran Kristových, ale také 5 písmen v latinské slově „tacui“ (mlčel jsem) a především 5 hvězd ve svatozáři mučedníka sv. Jana Nepomuckého, které se podle legendy objevily ve Vltavě po vhození jeho těla do vody.
CO VĚDCI NEROZLUŠTILI
Uprostřed kostela, ve vrcholu kupole, je vypodobněn červený jazyk jako symbol Jana – mučedníka zpovědního tajemství. Celý prostor působí přes svou mohutnost stěn dojmem lehkosti a vzdušnosti, jako by ho tvořilo jen světlo. Nenaleznete zde žádný tmavý kout.
Citlivější lidé zde dodnes cítí magickou a tajemnou atmosféru. Co nám má přes propast času sdělit magická symbolika čísel? To vědci dosud nerozluštili.