Gigantický útvar na Sahaře, který lze v plné kráse obdivovat jen z družic. Má název Richat, ale pro svůj zjev se mu běžně přezdívá Oko Sahary. Není divu, vždyť v nekonečném okolí pouště skutečně působí jako oko s řadou soustředných kruhů.
Takto Richat viděli poprvé astronauti z oběžné dráhy, nebo´t při pozemním pozorování se jeví jen jako nekonečné pláně zvětralé horniny bez kruhového uspořádání. Musíme si představit, že nejde o malé rozměry, ale průměr Oka Sahary se pohybuje mezi 40 až 50 km. Jako vždy v podobných případech, vynoří se několik teorií jeho vzniku.
První hypotézou na vznik tak velkého útvaru byla možnost dopadu meteoritu. Ovšem ta se jeví jako málo pravděpodobná. Meteorit by po průletu nad povrchem zřejmě nezanechal řadu soustředných kružnic, ale dopad by byl doprovázen spíše kráterem, který zde chybí.
Další myšlenkou byla možnost jakési navigační a startovací mimozemské základny. Ale při bližším průzkumu se nenašly žádné pozůstatky, které by ji podpořily.
https://www.youtube.com/watch?v=eoxdKJQUcoI
Pohled z družic však naznačil zajímavé srovnání. Když se podíváme na vyobrazení bájné Atlantidy, jak starověké město popsal Platon, je vidět několik shodných znaků. Především kruhové uspořádání vyvolává tuto asociaci. Mohlo by to tedy být místem dávno zaniklé civilizace?
Ale je tu ještě další, zatím nejnovější vědecká hypotéza. Má jít o usazeniny, které byly vulkanickým magmatem nadzvednuty a stlačeny do této podoby. O formování se měl údajně postarat vítr a voda. Ale i tato poslední hypotéza má několik otazníků.
Například kde se vzalo sopečné magma, proč jsou horniny stlačené do kruhů apod.?
Od doby vzniku tohoto útvaru nás dělí miliony let a od doby objevu Richatu pouze desítky roků. A tak není vyloučeno, že se můžeme dočkat ještě dalších překvapujících vysvětlení tohoto nevšedního zjevu, kterým Oko Sahary bezesporu je.