Hvězdná světlice, takovou přezdívku si vysloužila Proxima Centauri poté, co bylo zjištěno, že loni v březnu na ní došlo k velké světelné erupci. Proxima Centauri je nám po Slunci druhou nejbližší hvězdou a váží přibližně osminu váhy Slunce.
I přesto byl ale objevený výbuch desetkrát silnější, než jakákoliv erupce, kterou jsme kdy u Slunce pozorovali.
V druhé polovině loňského roku vydal tým astrofyziků z Andalusie oznámení o pozorování neobvyklé záře kolem Proxima Centauri, jinak ne příliš jasného červeného trpaslíka.
Ta byla podle nich důsledkem odrazu světla hvězdy od prachového prstence, který by kolem ní mohl obíhat.
Pokud by takový prstenec skutečně existoval, mohl by pak kolem Proxima Centauri existovat celý planetární systém, jehož součástí by byla i již dříve pozorovaná planetka Proxima B.
Podle studií amerického týmu vědců, vedeného Meredith MacGregor, je ale tato teorie chybná. Nová zkoumání ukázala, že za náhlé světlo kolem hvězdy nemůže prachový prstenec, nýbrž neobvykle silná erupce na povrchu hvězdy.
Ta podle výzkumu trvala okolo deseti vteřin, a byla tisíckrát zářivější, než je běžná úroveň Proxima Centauri.
“Erupce jako tato by zničila celou atmosféru planetky, vypařila oceány a sterilizovala její povrch,” uvedla MacGregor a potvrdila a tím, že osud potenciálního života na planetce Proxima B byl touto erupcí nejspíše zpečetěn.
Tato planetka s velikostí podobnou zemi by kvůli slábnoucí síle Proxima Centauri musela ještě navíc kroužit blízko ní. O to ničivější by pak pro ni samotná erupce byla.