Na počátku 20. století se stal cirkusovou hvězdou, která do té doby neměla obdoby. Mexičan Pasqual Pinon šokoval diváky dvěma hlavami. Vydělával na svém prokletí, nebo se jednalo o sprostý podvod?
Craniopagus parasiticus je onemocnění, kdy se člověk narodí se dvěma hlavami z nichž jedna se zcela nevyvine a bývá tedy podstatně menší. Pinonova druhá hlava se nacházela na temeni a sám Mexičan o ní prohlašoval, že dokáže fungovat zcela samostatně – má vlastní zrak, chuť a podobně.
Od těch dob, co začal Pinon vystupovat v cirkuse, dostal se do popředí mediálního zájmu a den co den se na něj sesypávali desítky otázek.
Podle Mexičanova tvrzení uměla jeho hlava dokonce mluvit, ale ve dvaceti letech prý došlo k mozkové příhodě, která definitivně ukončila většinu samostatných funkcí druhé hlavy mluvením počínaje a mrkáním konče.
Už tehdejší lékaři se stavěli k Pascalově příběhu nedůvěřivě a jinak tomu není ani u dnešních lékařů.
Ty vycházejí ze zkušenosti, že se na tuto nemoc zpravidla umírá už bezprostředně po narození a spíše se přiklání k teorii, podle které mohla být druhá hlava velkým nádorem, na který si Mexičan nechal pouze vytvořit voskovou tvář. Kde je pravda?