Zjistit, co všechno ještě před námi ukrývá svět pod hladinou moří a oceánů, je běh na velmi dlouhou trať. I přesto se nám ale postupně odhalují střípky tajemství, které si vodní plochy střeží.
Jedním takovým tajemstvím, a také dodnes ne tak úplně vysvětleným jevem je takzvaná baltská anomálie – podivný objekt objevený na dně Baltského moře.
Baltskou anomálii objevili v roce 2011 švédští potápěči společnosti Ocean X Team. Jedná se o přibližně 60 metrů dlouhý podivně tvarovaný útvar, spočívající na mořském dně ve hloubce přes 80 metrů.
Hřibovitý útvar má na svém vrchu až podivně přesné a rovné rýhy, a jedna jeho část dokonce připomíná schodiště vedoucí do temnoty pod ním. Švédští potápěči také tvrdí, že v okolí anomálie zaznamenali výkyvy teplot a také rušení radiového signálu.
Po zveřejnění fotografie začaly okamžité dohady o tom, čím anomálie skutečně je. Skupina geologů, která se útvarem zabývala se shodla, že se jedná o čedičový útvar starý přes 100 000 let a zanesený do Baltu ledovcem, který také obrousil jeho hrany.
S tím objevitelé nesouhlasili a tak vzorky materiálu poslali odborníkům z archeologického ústavu v Tel Avivu. Ani ti ale objevitele neuspokojili, zjistili totiž, že materiál, ze kterého anomálie pochází je běžným pro moderní stavebnictví.
Nejpravděpodobnější tedy je, že se na dno dostal relativně nedávno a to při nějaké lodní nehodě.