V blízkosti rakouského Salzburgu na skalách ve výšce přes 1000 metrů n. m. se vypíná hrad Moosham. Původně zde byla římská strážnice, která byla ve 13. století přestavěna na mohutný hrad.
Jeho historie z něj učinila jedno z nejděsivějších míst, přezdívané „čarodějnický hrad“.
Kdysi byl hrad Moosham sídlem inkvizičního tribunálu proti potírání kacířství. S tím souviselo mučení a popravování mnoho nevinných lidí, nařčených z čarodějnictví, o čemž vypovídají i dochované tzv. „Smolné knihy“.
Ve zdejší mučírně se používaly nejhorší praktiky výslechů, jakým bylo například natahování na skřipec, pálení žhavým železem a vypalování cejchu zločince, sekání končetin, řezání pruhů kůže za živa apod.
Jen v průběhu let 1675-1689 zde bylo mučeno a popraveno přes 100 lidí nejrůznějšího věku i pohlaví. Není proto divu, že tato koncentrace hrůzy měla a má dozvuky až do dnešních dob ve formě celé řady paranormálních jevů, neboť duše obětí jsou zde pořád přítomné.
Řada návštěvníků hradu, ale i zaměstnanců se setkává se záhadnými zvuky, samovolným zavíráním a otevíráním dveří, s kroky v prázdných chodbách, či zjevení mlžných obrysů postav.
Nejsilnější zážitky si však odnášejí z prostoru mučírny, kdy mají pocit, jakoby někdo neviditelný stál v jejich blízkosti, dýchal jim na krk a někteří mají pocit, že se něco neznámého dotýkalo jejich vlasů či nohou.
Také na fotografiích se občas objevují záhadné skvrny apod. Téměř všichni potvrzují v těchto místech tíživou atmosféru.
Stejně tak je tomu i v místnosti nazývané „pokoj Toni“, kterou obýval muž, zodpovědný za všechna mučení. Těžko soudit, zda a za jak dlouho se hrad může zbavit svého prokletí a či je to vůbec možné.
Navíc se traduje, že hrad je také příbytkem vlkodlaka, ale to je zase jiný příběh.