Kryptozoologie se zabývá zkoumáním záhadných bytostí a jevy s nimi spojenými. Názory na její vědecký přínos se různí, někteří jí považují za plnohodnotný vědecký obor, zatímco jiní v ní nespatřují užitečnost prakticky žádnou.
Cílem bádání je pro kryptozoology v podstatě každá bytost, která se vyskytuje v nějakých legendách, bájích a pověstech. A její základní cíl? Zajistit dostatek důkazů, potřebných k obhájení teorie, že tyto bytosti skutečně existují.
Aby dosáhli svého cíle, využívají nejmodernější způsoby a technologie. A nutno podotknout, že za sebou mají už značné množství výsledků!
Důvodů, proč by se neměla kryptozoologie zcela zatracovat je hned několik. Za prvé se jí věnují i uznávaní odborníci zvučných jmen a za druhé už v řadě případů uspěla.
Kupříkladu měla významný podíl na objevu goril nížinných, okapi, několika druhů ryb a dalších živočichů, kteří už byli považováni za vyhynulé.
Kryptozoologie totiž ty od reality zcela nejvzdálenější případy přenechává lovcům paranormálních jevů a sama se stále více přiklání k případům živočichů, jejichž existence je dost dobře možná. Právě případ okapi nejlépe nasvědčuje tomu, že tato věda není úplně zcestná a má své opodstatnění.
Toto zvíře bylo bráno jako již dávno vyhynulé. Mezinárodní kryptozoologická společnost však pravidelně posílala zprávy o výskytu okapi v Kongu, a to tak usilovně, že se tam nakonec vydala výprava Sira Harryho Johnstona a světě div se, vážně tu jeden kus ulovila.
Od té doby má kryptozoologická společnost okapi ve svém znaku. V současné době se tito odborníci snaží o něco podobného s tasmánským čertem, jehož poslední kus údajně zemřel v roce 1936. Kryptozoologové však shromažďují důkazy o jeho údajném výskytu v současnosti, a tak nezbývá, než si počkat na nějaký ten případný odchyt.