Měšťan, kráčející pod hradbami, se náhle zarazí. Přestože se čas nachýlil již k půlnoci, na jednom z cimbuří spatří záhadnou ženskou postavu v bílých šatech. Ta se na chvíli otáčí směrem k němu, aby vzápětí zmizela. Spatřil muž – jako jeden z mnoha – slavný levočský přízrak?
Ve východoslovenské Levoči se dodnes traduje příběh o zjevení zdejší Bílé paní. Podle něj se ještě v dobách, kdy město bylo součástí Horních Uher, zde žila krásná Júlia Korponaiová (1680 – 1714).
Podle staré pověsti se tato šlechtična zamilovala do kuruckého velitele Štefana Andrašiho (1650 – 1720), který se zúčastnil několika rebelií proti tehdejšímu říšskoněmeckému císaři z rodu Habsburků Josefovi I. Habsburskému (1678 – 1711).
Tento odboj uherské šlechty, probíhající v letech 1703 až 1711, je známý podle svého velitele jako takzvané Rákociho (1676 – 1735) povstání. Do něj se měla zaplést i nešťastná Júlia.
Ta údajně měla fungovat jako „spojka“ pro vzbouřence a předávala jim důležité listy. Zato byla na příkaz císaře zatčena a uvězněna na hradě Červený kameň.
Po hrozivém mučení byla nakonec popravena za údajnou vlastizradu a špionáž, přestože její podíl na rebelii zůstává dosud sporný.
Bloudí její nešťastný přízrak Levočí, jako upomínka na příliš přísný a nespravedlivý trest, který ji potkal? Mnozí tvrdí, že tomu tak je…