Více než celé století vzdoruje trojice dokumentů obsahující řadu čísel mozkům kryptografů a hledačů pokladů.
Za tu dobu se takzvané Baleovy šifry snažili vyluštit stovky lidí a není divu, mají totiž ukrývat přesnou polohu místa, kde se nachází zlato za více než miliardu korun.
Celý příběh začíná vydáním nenápadné brožury v roce 1885. Anonymní autor v ní popisuje, že muž jménem Thomas J. Beale zakopal někde v americkém státě Virginii ohromný poklad.
Jeho polohu, obsah a jména dědiců pak zašifroval do tří dokumentů, které nechal v uzamčené skříňce u hostinského hotelu, kde pobýval. Tvrdil, že je to pojistka a hostinský může skříňku otevřít, pokud si pro ni do 20 let nikdo nepřijde.
JEDEN ZE TŘÍ
Hostinský skříňku otevřel po 23 letech, ale mnoho se nedozvěděl. Ve skříňce byl jen průvodní dopis a trojice listin popsaných čísly. Strávil pak celý život pokusy o jejich rozluštění, a když neuspěl, předal je svému příteli.
Ten byl nakonec schopen druhou listinu dekódovat, byla zašifrovaná pomocí dokumentu Deklarace nezávislosti. Pojednává o množství ukrytého zlata, stříbra a šperků a jen nejasně naznačuje, kde je ukryt.
Další šifry se ale záhadnému autorovi nepodařilo rozluštit, a proto se je rozhodl publikovat v knize. Údajně se má jednat o poklad v hodnotě 43 milionů dolarů.
PODVRH NEBE PRAVDA?
Baleovy šifry zkoumali odborníci pomocí moderních technologií a docházejí k tomu, že doopravdy mohou skrývat nějaký text. Není to tedy jen náhodná řada čísel. Obsahují ale informace o pokladu?
Mnoho historiků a odborníků si myslí, že celý příběh uvedený v knize z roku 1885 je podvrh, který si vymyslel její nakladatel. Zvláštní ale je, že většina nákladu shořela ještě před vydáním za nevyjasněných okolností. Kolem Baleových šifer tak zůstává záhad víc než dost.