Nové výzkumy vědců pod vedením doktorky Marylin Cornelisové z lékařské fakulty Northwestern University Feinberg v Chicagu tvrdí, že lidé, kteří jsou citliví na hořkost kávy, jí vypijí více – navzdory tomu, že hořkost je obvykle varovným mechanismem, jenž má lidi přimět k tomu, aby danou látku vyplivli.
Proč tomu tak je?
Odpověď má být jednoduchá: lidé si chuť spojují s pozitivním posílením vyvolaným kofeinem. Svou roli v tom přitom hrají také geny.
Ačkoli se všechny hořké chutě mohou zdát stejné, existují tři druhy hořkosti, které vnímáme odděleně. Konkrétně u růžičkové kapusty, toniku (protože obsahuje chinin) a právě kávy. Míra citlivosti na tyto chutě je pak dána našimi geny.
Výsledky výzkumu dále ukázaly, že lidí s citlivostí na chinin a zelenou zeleninu upřednostňují čaj před kávou, a dokonce se mohou kávě vyhýbat úplně. Stejně tak je u těchto lidí podobnější, že se budou vyhýbat alkoholickým nápojům.
Výzkumníci měli k dispozici vzorek více než 400 000 lidí ze všech koutů Velké Británie. Nezajímal je přitom druh kávy ani různé přísady jako je mléko nebo cukr, které si lidé do kávy dávají, aby zmírnili její hořkost. Z toho plyne, že velká část druhů kávy má velmi podobné chuťové profily.