V africkém Kamerunu se rozprostírá jezero Nyos. Leží v Adamauském pohoří na dně bývalé sopky ve výšce 1091 m nad mořem, uprostřed krásné a divoké přírody. Její nádherná modrá hladina navozuje klid a pohodu. Ale jen do osudného dne 21. srpna 1986.
Krátce před tím náhle jezero mění svoji barvu na oranžovou a osudného večera se ozvala silná rána. Nebyla to žádná bouře a tak obyvatelé klidně uléhali ke spánku. Ale zato ráno skýtá okolí jezera obraz obrovské katastrofy.
Do okruhu 25 km zahynulo všechno živé. Na 2000 nic netušících obyvatel, všechna živá domácí i divoká zvířata. V nejbližší vesnici přežil jen jediný člověk.
Dalším lidem v širším okruhu, kterým se podařilo přežít, se jen těžko dýchá, jsou popáleni a dusí je kašel. Armáda, která do oblasti dorazila, odváží tisíce lidí k ošetření a mrtvé urychleně pohřbívá do společných hrobů, z obavy před epidemií cholery.
Po krátkém a částečném uklidnění přijíždějí vědci, aby zjistili příčinu této katastrofy a vypátrali, kdo byl tímto tichým zabijákem. Po četných rozborech dochází k tomu, že příčinou je vlastní jezero.
Podle pravděpodobné teorie se asi 80 km pod dnem jezera nachází magma. Odtud se uvolňuje kromě jiných plynů především oxid uhlíku. Plyny se shromažďují pod hladinou a v kritickém momentu mohou jako obří lahev šampaňského vylétnout nad hladinu.
To se zřejmě stalo oné osudné noci, kdy do výše asi 100 metrů z jezera Nyos vyrazil gejzír směsi plynu a mlžného oblaku. Ten postupně klesá do dvou nejbližších údolí a tiše zabíjí vše živé.
Ovšem záhadou zůstává, jak se mohl plyn v této hloubce uvolnit a dostat se do jezera a co mohlo být příčinou náhlé exploze. Jezero sice leží na dnu bývalé sopky, ale ta je již dávno nečinná.
Také impulzem ke katastrofě nebylo žádné zemětřesení, neboť seismografy nic v širokém okolí nezaznamenaly.
Zajímavé je, že něco podobného ve světě nestalo, i když existují různé rarity. Jen u dalších dvou jezer v Kamerunu by mohl být jakýsi podobný problém. A tak, aby se katastrofa u jezera Nyos nemohla znovu opakovat, bylo provedeno alespoň preventivní opatření.
Byly nainstalovány vodní pumpy, které ode dna promíchávají masu vody, aby se tam nemohl nahromadit plyn.
Přesto, jde pořád jen o hypotézu vzniku tragedie a bdělosti není nikdy nazbyt.