Archeologové nedávno zveřejnili výsledky nové studie o dvou kostrách patřících k druhu Australopithecus sediba, které byly objeveny v roce 2008 v jeskyni Malapa poblíž Johannesburgu.
Zatímco dříve se předpokládalo, že se jedná o dva odlišné druhy, nyní, po více než deseti letech výzkumů, si vědci myslí, že obě kostry jsou stejné a jsou to zástupci jednoho z nejmladších australopitéků.
Ostatky byly nalezeny v krasové oblasti zvané Kolébka lidstva a díky tomu, že jeskyně v této oblasti mají velmi podobný terén i vegetaci, použili archeologové k vytipování lokality program Google Earth.
Kostní pozůstatky pak kuriózně neobjevili archeologové, ale 9letý syn vedoucího výzkumu, který na ně narazil v rámci své hry. Nalezeny byly kostry dvou jedinců – může a ženy.
Oba kosterní pozůstatky byly kompletnější než nejslavnější exemplář australopitéka, slavná Lucy nalezená v Etiopii.
Dlouho se předpokládalo, že se jedná o příslušníky dvou různých druhů, dnes však archeologové věří, že oba jedinci patří ke stejnému druhu A. sediba. Ten tvoří významný přechod v evoluci hominidů.
Antropologové se domnívají, že byl A. sediba přizpůsoben k chození po dvou nohách, ale často se uchyloval také k lezení po stromech, kde hledal krmení a ochranu před dravci.