Oblast The Swamp Park na jihu Severní Karolíny postihly nebývalé kruté mrazy. Ty jsou obzvláště nepříjemné pro populaci místních aligátorů, ovšem tito majestátní plazi si situaci vyřešili po svém.
V nedávné době bylo v zamrzlé vodě spatřeno několik čouhajících aligátořích tlam.
Podle ředitele parku George Howarda jde o techniku, která jim umožňuje přežít v případě, že voda, v níž žijí, zamrzne. Jejich šupinaté tlamy tak vytvoří jakýsi šnorchl.
„Jedná se o proces zvaný brumace. Je to něco jako hibernace jen s tím rozdílem, že jsou krokodýli plně při vědomí,“ objasnil George Howard, ředitel parku.
„Dokážou zpomalit svůj metabolismus tak, že nejí klidně i několik měsíců, dokud teplota nedosáhne 21 stupňů Celsia.“
Krokodýli jsou chladnokrevná zvířata, takže nedokážou udržet stálou tělesnou teplotu. Proto rádi polehávají na slunci a vyhřívají se. Pokud však teplota klesne po 21 stupňů Celsia, začnou se ukládat k brumaci.
Zimu pak mohou přečkat buď v dírách vyhloubených na souši nebo právě pod vodou. Zde počkají, až voda začne zamrzat a ve vhodný okamžik vystrčí svou tlamu nad hladinu.
Toto chování pro zoology není žádnou novinkou. V roce 1982 byla v periodiku The American Midland Naturalist publikována studie o aligátorovi, který několik dní udržoval dýchací otvor v ledu. Nakonec však zemřel, protože jeho tělo dosáhlo příliš nízké teploty.
Podobné chování pak vykazovali také krokodýli ze studie v časopise Journal of Herpetology o rok později. V říší zvířat však existují ještě podivnější způsoby, jak přezimovat.
Některé žáby například produkují látku podobnou nemrznoucí směsi do odstřikovačů a jistý druh želv zase dýchá pomocí svého řitního otvoru.