V průběhu 60. let vybudoval Sovětský svaz v Polsku několik masivních bunkrů. Tyto bunkry však nebyly zaneseny do oficiálních map a byly pečlivě zamaskovány, aby jejich existenci neodhalil žádný letoun.
Nyní však tyto dávno opuštěné kolosy odhalují svá tajemství a poodkrývají ruskou vojenskou strategii během studené války.
Přestože Sovětský svaz popíral, že by kdekoli na území Polska ukrýval jaderné zbraně, vědci mají jasno – tyto bunkry skutečně sloužily jako sklady pro ruské jaderné zbraně.
Archeolog Grzegorz Kiarszys odborný asistent Institutu historie a mezinárodních vztahů v Polsku provedl důkladný průzkum tří těchto skladovacích zařízení – v Podborsku, poblíž Brzeźnica-Kolonia a u města Templewa.
Všechny bunkry byly postaveny na konci šedesátých let a jsou velmi podobné těm, ve kterých Sověti uchovávali jaderné zbraně ve východním Německu, Československu, Maďarsku a Bulharsku.
Měly zde být skladovány hlavice určené pro použití v Evropě při invazi do západního Německa a Dánska.
„Síla hlavic se pohybovala v rozmezí 0,5-500 kilotun. Pokud by bylo třeba hlavice použít, byly by naloženy na nákladní automobily, které by je převezly na nedaleké letiště, kde by byly nasazeny na rakety,“ uvedl Kiarszys. Najít bunkry přitom nebylo jednoduché.
Vzhledem k tomu, že o nich neexistují oficiální záznamy, musel se polský badatel spolehnout pouze na snímky CIA a současné satelitní fotografie.
Ty ukázaly, že ve všech třech lokalitách je podobný počet budov doplněný o opevnění, zákopy, kontrolní stanoviště, pozorovací body a další prvky, které obvykle vojenské základny mají. Každá základna měla tři hlavní zóny.
V jedné z nich se ukrývaly sklady, další zóna byla garážová oblast a v poslední byly kasárna.
Jaderní fyzici provedli přímo v bunkrech kontrolu hladiny ozáření, výsledky však neukázaly žádnou kontaminaci.
To může být buď z důvodu vysokých bezpečnostních standardů Sovětů, nebo může být možné i to, že skladovací prostory nikdy nebyly využity pro svůj původní účel. Ať tak či onak, jedná se o zajímavý pozůstatek studené války.
Je jen velká škoda, že se na všech areálech podepsaly roky zanedbávání a vandalismu.