Pauliho efektem je mnohdy humorně označována situace, kdy v přítomnosti jistých lidí dojde k poruše techniky. Výpadek činnosti přístrojů, destrukce drahých zařízení a zmar vědeckých experimentů, to se stane v momentě, kdy tajemný efekt zaúřaduje.
Pojmenován je podle švýcarského fyzika Wolfganga Pauliho. Kdekoliv se totiž tento muž objeví, stroje se nevysvětlitelně vzbouří…
Švýcarskému fyzikovi Wolfgangu Paulimu (1900–1958) předává přítel práci jistého mladého fyzika, o níž se sice domnívá, že není příliš dobrá, chce však slyšet jeho názor. Pauli se na dílo podívá a jen smutně pronese:
„Nejen, že to není dobře, to dokonce není ani špatně!“ Tento výrok se zapíše mezi slavné vědecké citáty a Wolfang Pauli, odborník na kvantovou fyziku a teorii relativity, je mezi členy vědecké obce populární dodnes. Váže se k němu však ještě jeden fenomén.
Kdykoliv se totiž „připlete“ k nějakému pokusu, veškerá technika záhadně přestává fungovat. Tato podivná schopnost jej podněcuje k výzkumům v oblasti parapsychologie. Vejde ve známost jako Pauliho efekt.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.