Kancelář 39, Divize 39 nebo Pokoj 39. Všechny tyto přezdívky patří jednomu z nejstřeženějších a nejtajemnějších míst v Severní Koreji. Tajuplné oddělení dnes provokuje konspirátory i nejrůznější badatele. Co se v něm odehrává?
Pokoj 39 je tvořen jedním ze tří oddělení nacházejících se v obrovské budově dělnické strany v hlavním severokorejském městě Pchjongjangu. Budova je na první pohled plná kanceláří, a pravděpodobně se pod ní nachází také rozsáhlý podzemní komplex. Právě oddělení 39 je podle všeho nejdůležitější součástí areálu.
„Pokoj 39 byl založen v roce 1970 a podle všeho provádí mnoho nezákonných činností. I když země tato obvinění dlouhodobě popírá,“ píše americký publicista Jake Adams Mercer.
Podle něj a mnoha dalších badatelů má přístup do tohoto oddělení málokdo a málokdo také skutečně ví, co se v něm odehrává.
Opravdu jde o tajnou organizaci, jejíž jedinou náplní práce je získávat pro severokorejského vůdce Kim Čong-una (*1984) cizokrajné peníze a prát nelegálně získaný majetek?
CENTRÁLA HACKERŮ?
Ostatně právě severokorejský diktátor má nedaleko svou luxusní vilu, která je podle některých teorií propojena tajnou chodbou se zmíněným objektem, ve kterém sídli i Divize 39. Ta přitom zůstává navzdory velké pozornosti západních médií a nejspíš i tajných služeb zahalena tajemstvím.
Někteří pozorovatelé věří, že tato organizace má desítky falešných účtů v bankách po celém světě, především ve Švýcarsku a v Číně.
S jejich pomocí platí nejrůznější operace, nakupuje nelegální materiál pro severokorejský jaderný a chemický výzkum a pravděpodobně i provádí nejrůznější investice, například do drog a zbraní.
Jenže účel může být údajně ještě širší. Mohlo by jít dokonce o hlavní štáb všech tajných projektů a stěžejní centrálu, která řídí hackerské útoky, kterými je Severní Korea vyhlášená.
Je opravdu tato kancelář to hlavní, co drží severokorejský režim při životě, jak věří někteří experti?