Poblíž indického jezera Sambhar, největší indické slané nádrže, se v posledních dnech objevilo několik tisíc mrtvých ptáků. Vědci zatím zjišťují příčiny, ale objevují se i názory, že jde o trest od samotného Boha za chování indického národa.
Jezero se nachází zhruba 80 km od města Jaipur a zdejší obyvatelé zažívají poměrně krušné dny. U tamních pláží přehrady se nalezlo více jak 5 000 mrtvých ptáků, nejčastěji bahňáků, plameňáků, čápů a dalších. Odborníci napočítali více jak deset druhů ptactva.
Zvláštní na celém případu ale není jen to, že ptáci vymírají, ale proč. Existují totiž i údajně informace o tom, že může jít o vyšší trest na tamní lid.
V Indii neustále existují kultury, které se více naklání za pomoci svých věštkyň k teorii, že se jedná o první z mnoha příznaků apokalypsy. Opravdu se dá očekávat, že pomalu přichází konec světa?
Indové patří k velice věřícím národům. A tak zatímco experti zkoumají tamní vody, vzduch i vykonávají pitvu mrtvého ptactva, je poměrně velká skupina lidí, kteří si myslí, že jde o trest.
Podle neoficiálních informací experti předpokládají, že voda je čistá a nekontaminovaná. Voda přeci jen pochází ze slané nádrže jejíž voda dlouhodobě patří k těm čistým a ptáci žijící u ní nikdy neměli zdravotní potíže. Možná naleznou odpověď v ovzduší, ale i to se zdá mnohým nepravděpodobné.
Přes velké množství mrtvol ptáků se tamní obyvatelé baví o daném dvanáctikilometrovém úseku jako o plážovém hřbitově. Co stojí za masovým vymíráním ptáků, které je postihlo ze dne na den?
Je opravdu možné, že se jedná o boží trest, nebo celou velice podivnou situaci vysvětlit jinak? Před touto otázkou nyní stojí i indičtí experti.