Rozeznat život není složité – hýbe se, roste, živí se a rozmnožuje. Je ale tato nám známá forma života tou jedinou?
Pochybuje o tom například Helen Sharman, britská astronautka a chemička si myslí, že by mezi námi mohl existovat mimozemský život ve formě, kterou nejsme schopni rozpoznat.
Otázka toho, co je možné ještě považovat za živé, a co už ne, hýbe vědeckými debatami už dlouhá léta. Za tu dobu jsme získali více než sto definic toho, co je život, ze kterých se nakonec ustálilo toto asi nejvýstižnější tvrzení: Živý je každý soběstačný chemický systém schopný darwinovské evoluce.
SKRYTÝ PŘED OČIMA I MIKROSKOPY
Otázky ohledně života získávají další rozměr ve chvíli, kdy se debata přesouvá do vesmíru. Systém „Poznáme život, až ho uvidíme“ se nezdá být jako ideální a nastavuje vědcům nejrůznější limity.
Inteligentní mimozemský život nemusí mít jen humanoidní podobu, ale ani podobu žádného nám známého živého tvora. „Nemusejí být vůbec z uhlíku a dusíku. A právě teď je prostě vůbec nemusíme být schopni zachytit,“ tvrdí Sharman.
Sharman mluví o takzvané stínové biosféře, ve které mohou existovat tvorové s jinou biochemií. Tvorové, které nemůžeme studovat, protože je nejsme schopni zachytit. Navíc pokud skutečně existují, mají nejspíše mikroskopickou velikost. A Proč je nemůžeme objevit?
Naše poznání i vědecké schopnosti jsou totiž tímto směrem stále velmi limitované. Například můžeme zachytit a pozorovat DNA mikrobů, ale pokud by DNA nebylo součástí stavby těchto živých organismů, nemáme zatím způsob, jak jejich existenci odhalit.
Žijí tedy obyvatelé jiných planet mezi námi? „Nevěřím, že nás úmyslně navštěvují konkrétní formy života. Na druhou stranu máme důkazy o zvláštních molekulách, které na naší zemi zavítaly díky meteoritům. Právě tam se může skrývat možný, avšak neviditelný život.“ uzavírá Sharman.