Je to den jako každý jiný, ale náhle přichází katastrofa. Kolem poledne totiž dochází ke gigantické sluneční erupci! Výbuch, srovnatelný s explozí miliard megatun výbušniny TNT, vysílá do vesmíru kvanta elektricky nabité plasmy, která míří přímo na Zemi!
Mnohé satelity, komunikační systémy, energetické sítě a elektronické přístroje jsou zničeny! Planetu ovládá panika! Scénář z katastrofického filmu? Nebo událost, k níž může kdykoliv dojít?
Dokáže před ní moderní civilizaci varovat sonda SDO, jež mapuje sluneční aktivitu?
Před následky slunečních erupcí i slunečního větru chrání planetu magnetické pole. Ale není prý vyloučeno, že při gigantickém výbuchu by magnetická ochrana nemusela stačit!
„Slunce je velmi proměnná hvězda,“ upozorňuje astrofyzička Dr. Lika Guhathakurta z ústředí agentury NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) ve Washingtonu DC. „Pochopení sluneční variability je rozhodující, na tom závisí zachování moderního způsobu života,“ dodává fyzička Dr. Judith Lean z Naval Research Laboratory ve Washingtonu DC. Důsledky extrémních slunečních erupcí mohou podle ní ohrozit každodenní život moderní civilizace, jenž je závislý na síti vzájemně propojených high-tech systémů – třeba satelitních komunikačních kanálů, GPS navigace, inteligentních energetických sítí a jiných elektronických systémů.
JE LEPŠÍ BÝT PŘIPRAVEN
NASA proto v únoru 2010 vysílá do vesmíru hypermoderní Observatoř sluneční dynamiky (SDO – Solar Dynamics Observatory) v ceně 850 milionů dolarů.
Ta má vědcům umožnit zkoumat procesy, které na Slunci probíhají, například vznik slunečního větru, erupcí a magnetických polí.
Navíc nebude sledovat jen aktivitu na povrchu Slunce, ale údajně disponuje také vybavením pro zkoumání „slunečního dynama“, které generuje magnetické pole Slunce.
Nyní SDO obíhá ve výšce 35 800 kilometrů od Země a posílá k nám každou sekundu zhruba 150 milionů bitů dat, což je 50krát víc, než čeho byly schopny předchozí družice. Snímky mají navíc mít 10krát lepší rozlišení, než bylo zvykem!
„Mise by měla způsobit převrat v našem pohledu na Slunce a ukázat, jak sluneční činnost ovlivňuje naši planetu,“ vysvětluje tehdy Dr. Guhathakurta, jež se podílí na programu SDO. V roce 2010 tak byly zveřejněny vůbec první snímky z převratné observatoře, které zachycují jednu ze slunečních erupcí.
Ta prý každodenní život moderní civilizace neohrozí, ale do budoucna je údajně lepší se na tuto možnost připravit…
Lenka Kabeláčová