Zkušení radaroví specialisté vědí, že jim jejich vysoce citlivé přístroje občas provádějí podivné věci – například když se radarové paprsky odrazí od vrstvy inverzní oblačnosti nebo od hejna hmyzu.
Co si však máme myslet o událostech, kdy stínové obrazy na radaru začnou být najednou nebývale konkrétní? Jako v případě plavidla pobřežní stráže Yamacraw?
Sargasové moře je téměř nehybná oblast moře severně od Bahamských ostrovů, které se od ostatních částí oceánu liší i tím, že na jeho hladině plave obrovské množství řas.
Dne 8. srpna 1956 se již zmíněná Yamacraw, která sloužila u americké pobřežní stráže k pokládání kabelů a jako výzkumná loď, nacházela na otevřeném oceánu nedaleko Sargasového moře.
Operátor radaru náhle objevil na vé obrazovce něco, co vypadalo jako obrovská pevninská masa přímo na kurzu lodi ve vzdálenosti 28 mil. Povolaný důstojník a kapitán zkontrolovali obraz na radaru a dopěli ke stejnému závěru.
Se zvědavostí pokračovali v původním kurzu a po několika hodinách plavby se Yamacraw přiblížila ke gigantické mase, která byla podle všeho zemí.
Zdálo se, že tento „zdánlivý ostrov“ se vznáší nad vodní hladinou a nebylo možné jej prozkoumat ani radarem, ani silným světlometem. Kapitán proto přikázal nabrat kurz do této podivné masy.
Jakmile do ní loď vplula, zhaslo na palubě světlo, jako kdyby ji něco vysálo energii. Silné reflektory sotva znatelně světélkovaly, člověk se do nich musel přímo podívat, aby to zpozoroval.
Již po krátké chvíli začala posádka kašlat, a také tlak páry ve strojích začal povážlivě klesat.
Kapitán se proto rozhodl masu okamžitě opustit. „Strašidelný ostro“ se na obrazovce radaru udržel až do příštího rána, kdy s vycházejícím sluncem zmizel, aniž by po sobě zanechal jakoukoliv stopu.
Dodnes se nepodařilo uspokojivě vysvětlit fenomén, s nímž se loď setkala.
Podivný zážitek Yamacraw a její posádky však vykazuje paralely k jiným světelným případům „tmy“, která se náhle a bez varování rozprostřela nad celými oblastmi a v krátké době změnila den v noc.