Měli vyfotografovat sídlo Raynham Hall pro britský časopis Country life, stejně jako další usedlosti po celé Anglii.
Ale když fotografové Hubert C. Provand a Indre Shira přijíždějí 19. září 1936 do hrabství Norfolk, nemají ani tušení, že vytvoří zřejmě nejlepší fotografii ducha na světě!
Provand se právě chystá fotografovat schodiště, když si Shira všimne mlžného oblaku, který se vznáší nad schody. „Foť to!“ křičí na Provanda a ten rychle mačká spoušť. Když fotografii vyvolávají, je na ní silueta ženy, jež schází po schodech!
Prý jde o zdejší slavný přízrak, považovaný za ducha lady Dorothy Walpole (1686–1726), manželky majitele panství, politika Charlese Townshenda (1674–1738).
Ten má odhalit její románek se svůdcem lordem Whartonem, nechává ji zavřít v jejích komnatách a zakazuje jí přístup k dětem. Krátce poté Dorothy umírá, oficiálně na neštovice.
Zlí jazykové ale tvrdí, že nešťastnice spadla při hádce s manželem ze schodů a zlomila si vaz! Od té doby prý bloudí chodbami a hledá své děti… Podařilo se fotografům zachytit jejího ducha?
PADĚLANÁ, NEBO PRAVÁ?
Snímek, nazvaný Brown Lady of Raynham Hall (Hnědá dáma z Raynham Hall) je zkoumán mnoha odborníky.
Někteří, jako například člen britské Společnosti pro psychický výzkum Alan Murdie, jsou přesvědčeni, že jde jen o zdařilý padělek, vytvořený jednoduchým trikem – dvojí expozicí. „Na jedno políčko se vyfotografují dva snímky.
Tím se jedna vrstva jeví jako průhledná a duch je na světě,“ tvrdí Murdie. Jiní experti, třeba renomovaný britský fotograf Thurston Hopkins (1913–2014) jsou ale přesvědčeni o opaku a tvrdí, že na snímku nelze rozeznat žádné stopy falšování.
„Je to zřejmě nejvíce autentická fotografie ducha, kterou máme!“ prohlašuje. Je snímek důkazem existence neviditelného světa? Či dva známí fotografové riskovali kariéru, aby vytvořili padělek?
Lenka Kabeláčová