Velké kočkovité šelmy v Británii nežijí. Tak tvrdí věda. Očitá svědectví, fotografie a videozáznamy ovšem mluví o opaku. Důkazů o existenci neznámé šelmy jsou stovky a stále přibývají, naposledy před pár dny.
V průběhu posledních desetiletí přicházejí z Britských ostrovů zprávy o pozorování zvířete, které by v těchto končinách rozhodně nemělo být spatřeno. Ve venkovských oblastech se údajně potulují jakési velké kočkovité šelmy.
Často jsou popisovány jako pumy, gepardi nebo jaguáři. Postupem času si dokonce troufají i do městských oblastí a svědectví o jejich výskytu jsou tak častá, že je místní už téměř nepovažují za nic mimořádného.
Svědectví se navzájem značně podobají, ale vědci je odmítají přijmout. Volně žijící velké kočkovité šelmy se v Británii přece nevyskytují. Nebo snad ano? Před několika dny se podařilo neznámou šelmu opět vyfotit.
VELKÁ JAKO LABRADOR
Šelmu světle hnědé barvy na své zahradě v sobotu 11. dubna spatřil a vyfotil pracovník univerzity v Cambridge. Když se na snímky podívají jeho kolegové, dospějí k závěru, že nejde o divokou kočku, která se ve Velké Británii běžně vyskytuje.
Šelma u jeho domu totiž byla mnohem větší, asi jako dospělý labrador. „Bylo to kolem 8 nebo 8:30 ráno, když jsem to zvíře uviděl z okna v kuchyni,“ uvádí svědek.
„Zpočátku jsem si myslel, že je to divoká kočka Felis Silvestris, ale pak jsem se obrátil na kolegy na univerzitě. Říkali, že to (divoká kočka) nemůže být, protože toto zvíře bylo o dost větší.“ Co tedy muž vyfotil?
SNADNÉ VYSVĚTLENÍ
V posledních dnech nové fotografie šelmy kolují internetem a s nimi i spekulace o původu tvora.
Mnoho vědců se domnívá, že přítomnost velkých koček v Británii lze připsat na vrub především majitelům exotických „mazlíčků“, kteří je záměrně vypouštějí do přírody. Po zavedení zákona o covu nebezpečných zvířat v roce 1976, je tato praxe poměrně častá.
Některá pozorování se takto skutečně vysvětlit dají. V jiných případech však šelmy svým popisem neodpovídají žádnému známému zvířeti. Je tedy možné, že v Británii žije dosud nepopsaný živočišný druh?