Gobekli Tepe je turecký název vůbec nejstaršího chrámu na světě. Budovu, která je dvakrát starší než například Stonehenge, nyní vědci podrobili průzkumu. Zjistili například, že autoři stavby oplývaly až záhadně pokročilými geometrickými schopnostmi.
Pravěcí lovci a sběrači vystavěli chrám za použití sloupů ve tvarů T, které ozdobily detailními rytinami zachycujícími zvířata. Sloupy dávaly dohromady ovály a kruhy, v jejichž středu vždy stály další dva větší, nosné sloupy.
Chrám, kde se konaly náboženské obřady a uctívání, objevil v roce 1994 Němec Klaus Schmidt.
PŘESNÁ GEOMETRIE
Vědci, kteří nyní chrám zkoumají, zjistili, že středy tří hlavních místností chrámu tvoří tři body rovnostranného trojúhelníku, což spolu s ostatními geometrickými vlastnostmi, které stavba má, vypovídá o tom, že její autoři museli být velmi zruční stavitelé.
Jakou technikou se jim povedlo s takovou přesností jednotlivé sloupy, které často váží až padesát tun, postavit a tak přesně rozmístit, to je stále záhadou.
Nicméně je jasné, že autoři tohoto díla nějakým podivným způsobem ve stavitelských schopnostech značně přeběhli svou dobu.
Gobekli Tepe se tak nyní stává ještě zajímavější a záhadnější stavbou, na níž si brousí zuby nejeden vědecký tým.