Téměř v samém srdci naší vlasti, v hloubi Českého krasu, se vysoko nad řekou Berounkou u osady Srbsko ukrývá unikátní kaskádovitý mlýn jménem Koda, který však dnes již neslouží svému původnímu účelu.
Z neznámého důvodu se nachází v místech, kde by jej jistě nikdo nečekal. Neteče tady totiž ani malý potůček, natož řeka.
Mlýn Koda stojí na příkrém kopci ve výšce asi 370 metrů nad mořem a mlýnské kolo je zde poháněno poměrně slabým pramenem, který vyvěrá bezprostředně pod domem. A právě tento pramen prý skrývá tajemství mlýna. Jaký je jeho příběh?
Pramen Koda je podle pověsti spojován s dávnou mocnou čarodějnicí, vládkyní podsvětí jménem Kodys, po níž byl pojmenován. Naši prapředci jej prý uctívají od pravěku. To potvrzují i zdejší nálezy dávných artefaktů.
Legenda o tajemné moci krasového pramenu je kdysi tak silná, že je tu ve středověku vystavěna kaplička, aby zrušila moc pohanských božstev nad zdrojem čisté vody. Stojí zde dodnes, aby kryla studánku, pro veřejnost je však uzavřená.
Mlýn, který pochází ze 17. století, má být navíc podle lidových pověstí založen mlynářem, který začal na tomto nezvyklém místě mlít mouku na základě smlouvy s ďáblem.
I kdyby tato legenda byla zcela smyšlená, stejně zůstává nerozluštěnou otázkou, proč by někdo budoval mlýn v tak nevýhodné lokalitě. Zvlášť když je navíc nedaleko řeka. Mohla jej k tomu opravdu dovést legendární moc pramenu Koda, jíž chtěl nějak využít? Má snad jeho voda skutečně nějakou mimořádnou moc?
PODIVNÉ NEŠTĚSTÍ V HÁJOVNĚ
Nedaleko od mlýna stojí hájovna, která je poznamenána smrtí. Na konci 2. světové války zde přišel o život místní hajný Bohumil Žíhla (1909–1945), když jej opilí sovětští vojáci zastřelili, protože před nimi bránil svoji rodinu.
Dodnes ovšem není jasné, proč a za jakých okolností k osudovému konfliktu došlo a proč skončil tak smutně. Mohl snad na kopec nad Berounkou přinést smůlu právě záhadný pramen uctívaný již od pravěku?
Jitka Krulcová