Existovala nebo ne? To je otázka, která trápí ještě dnes badatele. Ti se jí snaží najít ve všech částech světa. Přiblížili se rozluštění záhady jménem Atlantida?
V posledních letech se rozmohlo podmořské bádání pomocí podvodních sonarů, skenerů a robotických potápěčů. Mnoho historických staveb a měst totiž nenávratně zmizelo ve vlnách kvůli přírodním katastrofám. Už antický historik Herodotos v 5. století př. n. l. tvrdil, že některé pevniny vystoupaly nad hladinu a jiné zase klesly.
ŘECKÉ HELIKÉ
Toto město zmizelo kvůli zemětřesení. Pod vodu kleslo zřejmě v roce 373 př. n. l., kdy jej pohltila masivní vlna tsunami. Ulice a domy byli vidět i pod vodou. Všichni prý tehdy okamžitě zahynuli.
Katastrofě prý ale předcházelo několik varování, kdy o pár dní město opouštěla zvířata. V roce 2000 se podařilo starověké město lokalizovat a podle všeho skutečně podlehlo zemětřesení.
Při zkoumání ale badatelé odkryli ještě starší vrstvu osídlení, z doby okolo roku 2400 př. n. l.
ZANIKLÁ MINOJSKÁ KULTURA
Jednou z variant může být i město Pavlopetri, které se zrodilo v éře minojské civilizace. Experti vytvořili počítačovou animaci a rekonstruoval sídlo ještě před tím, než zmizela pod vodou.
Jednalo se o vyspělé přístavní město s chrámy, zahradami, obytnými domy a rozvinutým systémem kanalizace.
EGYPTSKÝ HERAKLION
Toto město ve svých dílech zmiňovala řada slavných historiků, jeho ruiny se ale nikdy nenašly. Obrat nastal v roce 2001, kdy francouzská expedice pátrala po zbytcích francouzských válečných lodí z 18. století. Našli ale něco zcela jiného.
Celkem 64 lodí pocházelo z dob starověkého Egypta. Pod hladinou se ale ukrývaly i zbytky dávného města, ohromné sochy a cenné artefakty. Heraklion měl ale nestabilní podloží a vlivem zemětřesení se poškodilo mnoho budov a silnic. Město se tak přes noc ocitlo čtyři metry pod hladinou.