Vápenec je hornina vznikající v období devonu před více než 380 miliony let. Jak se v něm tedy mohlo ocitnout kladivo z 19. století? Podvod, záhada, nebo důkaz, že kreacionisté mají pravdu?
V červnu roku 1936 se Max Hahn (1897-1989) se svou manželkou Emmou (1899-1995) procházejí podél říčky Red Creek nedaleko jejich domu v texaském městečku London. Zahlédnou ve vodě zvláštní kámen, ze kterého vyčnívá kus nezvykle rovného hladkého dřeva.
Protože dřevo nelze vytáhnout, vezme ho Hahn domů i s kamenem jako zajímavou kuriozitu. Kolem roku 1947, tedy více než deset let poté, jejich syn George Hahn (1921–2011) kámen rozbije a zjistí, že uvnitř je železná hlava kladiva.
DŮKAZ, NEBO KURIOZITA
Věhlasným se neobvyklý artefakt stává v roce 1983, kdy ho zakoupí slavný americký kreacionista Carl Baugh (*1936), aby ho mohl použít jako kladivo na teorii evoluce a zejména geologický čas, který tvrdí, že vápenec je hornina, která vznikala v období devonu, tedy před 375 až 411 miliony let.
Není proto možné, aby v něm mohlo zkamenět kladivo vyrobené nejspíš koncem 19. století. Zapomněl ho tu cestovatel v čase? Nebo je snad důkazem, že člověk žil ve stejné době jako dinosauři a Země není tak stará jak tvrdí evoluce? Ale kdepak.
Geologové znají nezvyklý, ale často pozorovaný jev vytvoření konkrece (minerální útvar vzniklý zahuštěním a spojením minerálů kolem určitého jádra) z vodou rozpustných minerálů, které za vhodných podmínek obalí kladivo (či jiný předmět, a utuhnou do podoby horniny za velmi krátkou dobu několika desetiletí. Kreacionistům to však nevysvětlíte.