Vážený londýnský lékař Dr. Henry Jekyll píše svou poslední vůli, v níž – v případě svého zmizení – veškeré své jmění odkazuje jistému Edwardu Hydemu. Kdo je tento tajemný muž?
Násilník a zhýralec, který řádí po nocích v londýnských ulicích a znepokojuje místní obyvatele. Proč si Dr. Jekyll vybral právě jeho jako svého dědice? Odpověď je jednoduchá – jde o jednu a tutéž osobu!
Skotský spisovatel Robert L. Stevenson popisuje ve svém hororovém díle doktora, jemuž se podařilo připravit sérum, díky němuž dokáže oddělit špatnou stránku člověka od té dobré.
Ve dne je tak Dr. Jekyll váženým a slušným občanem Londýna, v noci se však mění – a to psychicky i fyzicky – v monstrum, Edwarda Hyda. Ten nakonec převezme nad doktorem moc, a aby se jej Henry Jekyll zbavil, musí spáchat sebevraždu.
Jen málokdo by asi uvěřil tomu, že podobný příběh se mohl v minulosti skutečně odehrát. Jenže ono tomu opravdu tak je – i když některé hororové propriety si slavný spisovatel přece jen přidal a upravil.
NIČEHO SI NEVŠIMLI
Přes den vážený člen skotského vládního kabinetu a radní města Edinburgh William Brodie vede dvojí život. V noci se totiž mění na zhýralce a zloděje.
Součástí jeho denního zaměstnání je mimo jiné dohlížet na zabezpečení budov kabinetu a vážených edinburských občanů. A toho náležitě využívá při svém nočním životě. Od většiny domů má totiž kopie klíčů, takže mu nic nebrání v jejich vykrádání.
Uloupené peníze pak prohýří se svými milenkami a v hernách. Později se k němu přidávají tři další zloději: Brown, Smith a Ainslie. Právě jejich společnost se ale Brodiemu stane osudnou.
Při jedné loupeži v roce 1786 je totiž Ainslie chycen a vyzradí policii jména svých kompliců. Brodie prchá do Nizozemí a chce odjet do Spojených států. Je však dopaden a soudu neunikne.
Při prohlídce jeho domu se najde spousta ukradených předmětů, zbraně a také kopie klíčů od několika domů. Celé město je v šoku. Jak je možné, že radního celá léta považovali za slušného muže a ničeho si nevšimli? William Brodie je oběšen 1. října 1788.
Jana Trnobranská