Mezi oblasti, ze kterých téměř pravidelně přichází další a další záhadné archeologické objevy, patří bezesporu i Egypt. K nejslavnějším nálezům se bezpochyby řadí i na první pohled nenápadný dřevěný předmět vypadající jako malý „sokol s rozepjatými křídly“.
Nalezen je při vykopávkách nedaleko vesnice Sakkára v roce 1898 a na dlouhou dobu uniká větší pozornosti badatelů.
Až v roce 1969 si ho více všímá egyptský profesor Khalil Messiha (1924–1998), který se pouští do jeho analýzy a následně upozorňuje na některé velmi zajímavé skutečnosti.
Třeba na to, že se křídla zužují a zahýbají směrem dolů, což je něco, co rozhodně neodpovídá anatomii ptáků. Dodnes tak mnohé badatele provokuje logická otázka: Nemůže jít ve skutečnosti o miniaturní model funkčního letadla?
HMYZ PRÝ VYPADÁ JINAK
Už přes 50 let tak probíhá diskuse o tom, co je model ze Sakkáry ve skutečnosti zač. Skeptici veškeré spekulace o letadle odmítají a věří, že jde prostě jen o abstraktní vyobrazení okřídleného hmyzu.
Jenže proti tomu se staví řada lidí včetně německého badatele Petera Beltinga.
Podle něj z dobových nálezů i písemných pramenů vyplývá, že starověké národy zobrazovaly hmyz a další létající zvířata téměř vždy anatomicky správně. Belting navíc upozorňuje, že důkazy o znalostech létání u starých civilizací se našly i na dalších místech.
V Egyptě je to třeba faraonský chrám v Abydosu. Jeden z tamních hieroglyfů totiž nápadně připomíná americkou bojovou helikoptéru. Je tedy sakkarský ptáček důkazem, že starověké národy disponovaly znalostmi, které se později ztratily v nánosech času?