Tisíce moudrých knih a vzácných rukopisů úctyhodného stáří a nevyčíslitelné hodnoty se v průběhu let sejde v knihovně ruských carů. Knihovna je tak cenná a velkolepá, že ji Ivan Hrozný nechá ukrýt na tajném místě. Od té doby ji již nikdo nikdy nespatřil.
Do Moskvy vzácnou sbírku knih původně přiváží Sofie Palaiologovna (asi 1449–1503), byzantská princezna a budoucí manželka moskevského knížete Ivana III. (1440–1505) a od té doby ji držitelé trůnu stále rozšiřují.
V knihovně se mají nacházet například spisy starořecké věštkyně Sibyly, pravděpodobně obsahující dávná proroctví, či rukopisy císařů Svaté říše římské.
MŮŽE BÝT POD KREMLEM?
Jenže Sofiin vnuk Ivan IV. (1530–1584), známý spíše jako Ivan Hrozný, je na knihovnu tolik pyšný, že ji krátce před svou smrtí nařídí ukrýt tak, aby se k ní již nikdy nedostal žádný z jeho nepřátel ani spojenců.
Jedna z nejcennějších knihoven světa tak mizí neznámo kde. Dlouho je považována za nenávratně ztracenou, v 90. letech se ale ozve pozoruhodný svědek, který prohlašuje, že se knihovna nachází ve spletitém podzemním labyrintu pod Kremlem. Je možné, že vládci Ruska dodnes udržují knihovnu záměrně v tajnosti?