Jistou Angelinu Narcisseovou si v roce 1980 na tržišti vyhlédne neznámý muž. Nejspíš je opilý, protože se motá a vráží do lidí. Angelina ho včas vidí a couvá před ním.
Pak ale muž promluví a užaslá žena zjistí, že to je její bratr, kterého pohřbila před dvaceti lety!
A skutečně – Clairvius Narcisse umírá 2. května 1962 v nemocnici, aniž by někdo přišel na to, proč vykašlával krev, měl vysokou horečku, hypotermii, nízký krevní tlak, potíže s dechem a další příznaky.
Dva zkušení lékaři ho prohlásí za mrtvého, zatímco Angelina u jeho lůžka bratra oplakává. Pak sleduje, jak jeho rakev pohřbívají v zemi…
Levná pracovní síla
Není přitom pochyb, že muž na tržišti je skutečně Clairvius. A jeho vysvětlení je stejně šílené jako jeho zmrtvýchvstání. Vypoví totiž, že byl stále při vědomí, když ho prohlásili za mrtvého, a dokonce pak slyšel, jak hlína dopadá na víko rakve.
Jeden kněží ho totiž pomocí vúdú proměnil v zombie a v noci ho vykopal a odvezl na svou plantáž. Tady ho zdrogoval, takže z Clairvia byl poslušný otrok, který si ani nepamatoval své jméno, a donutil ho pracovat na plantáži. Otupělý Clairvius se nijak nebránil.
Teprve když kněží po dvou letech zemřel, Clairviovi se podařilo uprchnout a pak se toulal po Haiti, zatímco se mu pomalu vracela paměť na to, kdo je.
Pozor na rybu fugu
V roce 1982 už na Haiti přijíždí kanadský antropolog Wade Davis, aby případ zombie vyšetřil.
Předpokládá přitom, že ať kněží vúdú používají jakékoliv drogy, bude v nich nejspíš silný neurotoxin, například tetrodotoxin, který se získává z ryby fugu.
Neurotoxin by u člověka navodil stav podobný smrti se sotva znatelným dýcháním a srdečním tepem. Když pak jed přestane účinkovat, stačí nešťastníka nadopovat durmanem obecným, který má psychotropní účinky.
Po jejím užití je člověk v jakémsi stavu otupělosti a je snadnou obětí manipulace.