V okolí Whartonovy pánve dochází k častému výskytu tajemných světel pod mořskou hladinou a jiných nevysvětlitelných fenoménů. Možná vysvětlení zahrnují vlivy počasí, zemětřesení, vodní víry, tsunami, ale i působení dosud nepopsaných sil.
Skotský přírodovědec Ivan Terence Sanderson (1911–1973) za svého života přichází s teorií, že míst, jako je Bermudský trojúhelník, na Zemi existuje hned 12 a jsou symetricky rozmístěná na obou polokoulích.
V těchto kritických zónách, jak je Sanderson označuje, dochází k celé řadě nevysvětlitelných fenoménů. Vyznačují se například častým výskytem magnetických bouří a anomáliemi, jako jsou poruchy gravitace.
SVĚTLA POD HLADINOU
Jedna z těchto oblastí se podle skotského vědce nachází v okolí Whartonovy pánve v severovýchodní části Indického oceánu, kde dochází k pozorování zvláštních světelných jevů a častým námořním haváriím.
V roce 1880 se těmito místy plaví kapitán R. E. Harris a po svém návratu vzpomíná na zvláštní vlny, které se převalily přes jeho loď. Vlny mléčné barvy prý vydávávají oslnivou záři a mají černý střed.
„Kdyby se moře přeměnilo v obrovské zrcadlo a tisíce a tisíce světel by na ně vysílalo své paprsky, nemohla by vzniknout vznešenější a zářivější podívaná. Tak slavnostní podívanou by sotva kdo mohl vymyslet,“ píše Harris.
Mají tyto zvláštní jevy přirozené vysvětlení?
PLAVIDLA CIZÍ RASY?
V souvislosti s nevysvětlitelnými světly pod hladinou moře se objevují různé teorie, jež mohou působit až pohádkově.
Jedna z nich pracuje s možností, že s námi na planetě žije ještě další rasa, která zůstává skryta buď v neprobádaných podmořských hlubinách, nebo pod povrchem země. Mořská světla prý způsobují jejich dopravní prostředky.
Proti tomu se však drtivá většina vědecké společnosti prudce ohrazuje. „Světélkující hladinu nepovažujeme za vůbec nic neobvyklého.
Luminiscence a fluorescence planktonu tropických moří je běžná a celkem dobře prozkoumaná,“ mírní fantazii některých záhadologů renomovaný český oceánolog a geolog Zdeněk Kukal (*1932).
A časté nehody lodí v okolí Whartonovy pánve? I to lze prý vysvětit snadno. Hovoříme totiž o oblasti geologických zlomů. Právě zde se nachází epicentrum těch nejsilnějších podmořských zemětřesení, která mohou způsobit tsunami nebo silné víry. Způsobují právě ony všechny na pohled záhadné fenomény?