reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Záhady historie
Pod Vysokým Mýtem čeká rytířské vojsko
Mirek Brát
od Mirek Brát 6.8.2021
4.5tis
Bude v čele rytířského vojska čekajícího ve vysokomýtském podzemí samotný sv. Jiří? Jeho vyobrazení v historickém centru města rovněž naleznete.
482
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Pověstné vojsko v hoře Blaník má svoji detašovanou jednotku. Najdete ji v tajných chodbách pod Vysokým Mýtem. Zdejší podzemí stále čeká na své objevitele. Nachází se však v tajných chodbách vojsko dobra či zla, toť otázka!

Bude v čele rytířského vojska čekajícího ve vysokomýtském podzemí samotný sv. Jiří? Jeho vyobrazení v historickém centru města rovněž naleznete. Vysoké Mýto je město tradiční i moderní. Kromě bájného středověkého podzemí pod rušným městem stojí za zmínku, že i sakrální plastiky zde raději spoléhají na moderní hromosvody.   Vysoké Mýto je charakteristické mnoha věžemi. Vstup na vysokomýtské historické náměstí. Právě v této lokalitě je předpokládána existence rozsáhlého  a vícepatrového systému podzemních chodeb.

Rychlý konec průzkumu

Vysokomýtské podzemní chodby měly být detailně prozkoumány již v 60. letech 20. století. Nejednalo se o žádný amatérský průzkum, ale o odbornou práci. Práce se slibně rozjely, když náhle přišel příkaz statika, aby se v důsledku nestability celého podzemního systému vchody rychle zasypaly štěrkem a zalily betonem.

Vstup na vysokomýtské historické náměstí. Právě v této lokalitě je předpokládána existence rozsáhlého a vícepatrového systému podzemních chodeb.

Toto rozhodnutí už tehdy budilo rozpaky, protože mohlo být snahou maskovat „cosi“ nalezeného. Současné badatelské práce v kontextu zdejšího podzemí komplikuje i fakt, že pozemky na povrchu a půdorysy domů již neodpovídají podzemním „parcelám“.

Město na povrchu se vyvíjelo, podzemí zůstalo stále stejné jako uchráněná „časová konzerva“.

Vysoké Mýto je charakteristické mnoha věžemi.

Podzemní město

Vysokomýtské podzemí vznikalo již v nejstarších dějinách města. První podzemní chodby se zde objevovaly již po roce 1262, kdy město založil král Přemysl Otakar II. jako významné obchodní středisko, kudy procházelo zboží z Moravy do Čech.

Nejednalo  se pouze o únikové chodby v případě obléhání města, i když samostatné podzemní prostory mají i do současnosti dochované obranné prvky města.

Vysoké Mýto je město tradiční i moderní. Kromě bájného středověkého podzemí pod rušným městem stojí za zmínku, že i sakrální plastiky zde raději spoléhají na moderní hromosvody.

V časech neexistence klimatizovaných skladovacích prostor se pod povrch ukládaly i potraviny, víno a pivo. Jednalo se také o cestu ke zdrojům pitné vody. Podle odborných pojednání by mělo mít vysokomýtské podzemí dokonce několik pater.

Pak by se jednalo opravdu o celé podzemní město, kde by snadno našla azyl i legenda o rytířské armádě zde shromážděné.

Foto: autor
reklama
Související články
od Pavel Polcar 26.6.2022 1.6tis
V Americe byl jeden čas populární příběh o dvojčatech Charliem a Mikeovi. Charlie byl údajně psychicky narušený a mnoho času trávil v psychiatrické léčebně. Pokaždé, když byl odveden, byl jeho bratr Mike velice smutný. „Nesnáším, když můj bratr Charlie musí být pryč,“ často vykřikoval. Nudil se Rodiče se Mikeovi snažili vysvětlit, jak moc je Charlie […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 953
Pilotka Amelia Earhartová zmizela při pokusu obletět svět se svým navigátorem Fredem Noonanem v roce 1937. Dvojice rádiem oznámila, že jim došlo palivo a zmizela beze stopy. Ačkoli mnozí věří, že zahynuli po pádu do oceánu, jiní se domnívají, že byli zajati Japonci. Neověřená teorie Jednou z nejvěrohodnějších teorií je, že Earhart a Noonan havarovali […]
od Mirek Brát 24.6.2022 574
Zvykli jsme si, že vše dokážeme vyjádřit slovy. Přesto však z lidské komunikace nemizí ani gesta a různé rituály. Pátrání po záhadách jejich původu je zároveň i cestou do vzdálené minulosti. Proč si podáváme při pozdravu ruce, proč vojáci zdraví svým specifickým způsobem? Na vaše otázky máme konkrétní odpovědi… Mezi starobylá gesta můžeme považovat například […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 2.9tis
Pokud patříte mezi milovníky strašidelných filmů, možná znáte příběhy o Bell Witch. Věděli jste ale, že filmy An American Haunting a The Blair Witch Project jsou oba založeny na skutečném příběhu? Počátkem 19. století se muž jménem John Bell přestěhoval se svou rodinou do oblasti v Tennessee zvané Red River, která je nyní známá jako […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
V minulosti lidé věřili, že za vše zlé na zemi může otevření bájné Pandořiny skříňky, kterou dívka dostala darem od bohů. Poněkud danajský dar, že? Pandóra, což znamená Všemi dary obdarovaná, byla dívka uplácaná z hlíny, kterou na Zemi vyslal Zeus a ostatní bohové jako odpověď lidem, kteří je přestali mít v úctě. Dar za […]