27. listopadu 2001: S pomocí Hubbleova teleskopu je objevena první vzdálená planeta s atmosférou.
Domů     Záhady historie
Pod Vysokým Mýtem čeká rytířské vojsko
Mirek Brát
od Mirek Brát 6.8.2021
4.5tis
Bude v čele rytířského vojska čekajícího ve vysokomýtském podzemí samotný sv. Jiří? Jeho vyobrazení v historickém centru města rovněž naleznete.
482
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Pověstné vojsko v hoře Blaník má svoji detašovanou jednotku. Najdete ji v tajných chodbách pod Vysokým Mýtem. Zdejší podzemí stále čeká na své objevitele. Nachází se však v tajných chodbách vojsko dobra či zla, toť otázka!

Bude v čele rytířského vojska čekajícího ve vysokomýtském podzemí samotný sv. Jiří? Jeho vyobrazení v historickém centru města rovněž naleznete. Vysoké Mýto je město tradiční i moderní. Kromě bájného středověkého podzemí pod rušným městem stojí za zmínku, že i sakrální plastiky zde raději spoléhají na moderní hromosvody.   Vysoké Mýto je charakteristické mnoha věžemi. Vstup na vysokomýtské historické náměstí. Právě v této lokalitě je předpokládána existence rozsáhlého  a vícepatrového systému podzemních chodeb.

Rychlý konec průzkumu

Vysokomýtské podzemní chodby měly být detailně prozkoumány již v 60. letech 20. století. Nejednalo se o žádný amatérský průzkum, ale o odbornou práci. Práce se slibně rozjely, když náhle přišel příkaz statika, aby se v důsledku nestability celého podzemního systému vchody rychle zasypaly štěrkem a zalily betonem.

Vstup na vysokomýtské historické náměstí. Právě v této lokalitě je předpokládána existence rozsáhlého a vícepatrového systému podzemních chodeb.

Toto rozhodnutí už tehdy budilo rozpaky, protože mohlo být snahou maskovat „cosi“ nalezeného. Současné badatelské práce v kontextu zdejšího podzemí komplikuje i fakt, že pozemky na povrchu a půdorysy domů již neodpovídají podzemním „parcelám“.

Město na povrchu se vyvíjelo, podzemí zůstalo stále stejné jako uchráněná „časová konzerva“.

Vysoké Mýto je charakteristické mnoha věžemi.

Podzemní město

Vysokomýtské podzemí vznikalo již v nejstarších dějinách města. První podzemní chodby se zde objevovaly již po roce 1262, kdy město založil král Přemysl Otakar II. jako významné obchodní středisko, kudy procházelo zboží z Moravy do Čech.

Nejednalo  se pouze o únikové chodby v případě obléhání města, i když samostatné podzemní prostory mají i do současnosti dochované obranné prvky města.

Vysoké Mýto je město tradiční i moderní. Kromě bájného středověkého podzemí pod rušným městem stojí za zmínku, že i sakrální plastiky zde raději spoléhají na moderní hromosvody.

V časech neexistence klimatizovaných skladovacích prostor se pod povrch ukládaly i potraviny, víno a pivo. Jednalo se také o cestu ke zdrojům pitné vody. Podle odborných pojednání by mělo mít vysokomýtské podzemí dokonce několik pater.

Pak by se jednalo opravdu o celé podzemní město, kde by snadno našla azyl i legenda o rytířské armádě zde shromážděné.

Foto: autor
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 1.3tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.5tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.8tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.1tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]