20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Záhady historie
Pod Vysokým Mýtem čeká rytířské vojsko
Mirek Brát
od Mirek Brát 6.8.2021
4.5tis
Bude v čele rytířského vojska čekajícího ve vysokomýtském podzemí samotný sv. Jiří? Jeho vyobrazení v historickém centru města rovněž naleznete.
482
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Pověstné vojsko v hoře Blaník má svoji detašovanou jednotku. Najdete ji v tajných chodbách pod Vysokým Mýtem. Zdejší podzemí stále čeká na své objevitele. Nachází se však v tajných chodbách vojsko dobra či zla, toť otázka!

Bude v čele rytířského vojska čekajícího ve vysokomýtském podzemí samotný sv. Jiří? Jeho vyobrazení v historickém centru města rovněž naleznete. Vysoké Mýto je město tradiční i moderní. Kromě bájného středověkého podzemí pod rušným městem stojí za zmínku, že i sakrální plastiky zde raději spoléhají na moderní hromosvody.   Vysoké Mýto je charakteristické mnoha věžemi. Vstup na vysokomýtské historické náměstí. Právě v této lokalitě je předpokládána existence rozsáhlého  a vícepatrového systému podzemních chodeb.

Rychlý konec průzkumu

Vysokomýtské podzemní chodby měly být detailně prozkoumány již v 60. letech 20. století. Nejednalo se o žádný amatérský průzkum, ale o odbornou práci. Práce se slibně rozjely, když náhle přišel příkaz statika, aby se v důsledku nestability celého podzemního systému vchody rychle zasypaly štěrkem a zalily betonem.

Vstup na vysokomýtské historické náměstí. Právě v této lokalitě je předpokládána existence rozsáhlého a vícepatrového systému podzemních chodeb.

Toto rozhodnutí už tehdy budilo rozpaky, protože mohlo být snahou maskovat „cosi“ nalezeného. Současné badatelské práce v kontextu zdejšího podzemí komplikuje i fakt, že pozemky na povrchu a půdorysy domů již neodpovídají podzemním „parcelám“.

Město na povrchu se vyvíjelo, podzemí zůstalo stále stejné jako uchráněná „časová konzerva“.

Vysoké Mýto je charakteristické mnoha věžemi.

Podzemní město

Vysokomýtské podzemí vznikalo již v nejstarších dějinách města. První podzemní chodby se zde objevovaly již po roce 1262, kdy město založil král Přemysl Otakar II. jako významné obchodní středisko, kudy procházelo zboží z Moravy do Čech.

Nejednalo  se pouze o únikové chodby v případě obléhání města, i když samostatné podzemní prostory mají i do současnosti dochované obranné prvky města.

Vysoké Mýto je město tradiční i moderní. Kromě bájného středověkého podzemí pod rušným městem stojí za zmínku, že i sakrální plastiky zde raději spoléhají na moderní hromosvody.

V časech neexistence klimatizovaných skladovacích prostor se pod povrch ukládaly i potraviny, víno a pivo. Jednalo se také o cestu ke zdrojům pitné vody. Podle odborných pojednání by mělo mít vysokomýtské podzemí dokonce několik pater.

Pak by se jednalo opravdu o celé podzemní město, kde by snadno našla azyl i legenda o rytířské armádě zde shromážděné.

Foto: autor
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 19.1.2022 1.3tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.4tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Mirek Brát 18.1.2022 1.7tis
Příliš nechybělo a statutární město Liberec by se stalo ve svém německém názvu Reichenberg synonymem pro sebevražedné útoky ve stylu „kamikaze“. Za druhé světové války se nacisté inspirovali japonskými akcemi v Tichomoří a vytvořili projekt Reichenberg. V rámci něho vznikla pilotovaná verze střely V-1. Proč se nakonec tento projekt v bojových podmínkách neuskutečnil? V závěru druhé světové války se […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.3tis
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]