Na Sibiři asi 900 km od jezera Bajkal v Irkutské oblasti, byl teprve v roce 1949 objeven záhadný útvar, nazvaný „Patomský kráter“. Nachází se schován uprostřed rozlehlých sibiřských lesů.
Tvar tohoto skalního kráteru je skutečně fascinující. Jako by obrovská masa materiálu o objemu asi 250 000 metrů krychlových, byla vytlačena nad povrch ve velmi pravidelném tvaru. Jeho hloubka je asi 40 metrů a průměr cca 100 metrů.
To příliš neukazuje na přírodní úkaz. Navíc materiál na povrchu kráteru se prý nenachází nikde jinde. Ve snaze určit stáří kráteru pomohl i jediný strom na středním kuželu.
Jeho stáří bylo zjištěno asi na 250 let a od toho se usuzuje, že ani kráter nebude příliš starý, snad kolem 500 let. Je zajímavé, že jinak se na kráteru neuchytil žádný jiný strom.
Místní obyvatelé se tomuto místu důsledně vyhýbali. Říkaly mu „hnízdo ohnivého orla“. Kdo prý do těch míst vstoupil, živý se nevrátil. Ostatně když se teprve v roce 2005 na místo vypravila skutečná vědecká expedice, tak vedoucí týmu zde zemřel.
Hlavním cílem výpravy byla snaha, dokázat, zda útvar nemá nějakou spojitost se známým sibiřským Tunguzským meteoritem a jeho následky. Ale ani to se nepotvrdilo.
TEORIE VZNIKU KRÁTERU
Do oblasti Sibiře byla vysílána celá řada expedic, ale jejich účelem byl něco jiného. Především měly za úkol nalézt a vyznačit důležitá naleziště vzácných kovů, nafty, plynu apod. O odhalování záhad typu Patomského kráteru nebyl tehdy v zájmu státu.
Přesto se objevila řada více či méně možných teorií jeho vzniku. Ale existují důkazy, které některé z nich nelze potvrdit, nebo naopak jednoznačně vyvrátit.
Tak například teorie o meteoritu. I když bylo místo prohledáno, žádné charakteristické, např. kovové zbytky, nebyly nalezeny. Ani nějaká podobnost s následky Tunguzského meteoritu nebyly prokázány. Také teorie o sopečném původu není relevantní.
Tvar neodpovídá typickým sopečným kráterům, je příliš úzký a ani v širém okolí nebyla prokázána nějaká sopečná činnost, či sopečné vyvřeliny. Zato se v kráteru vyskytla jen asi poloviční hodnota přírodní radiace, než v bezprostředním okolí.
V kráteru probíhají prý různé procesy, které nelze plně vysvětlit. V okolí kráteru je též neobvykle vysoký podíl hořčíku. A to až pětkrát vyšší než je běžné. Jeho původ se rovněž nepodařilo objasnit.
Ale šokující byla provedená magnetometrická měření. Ta bezpečně prokázala, že hluboko pod kráterem, snad v hloubce 200 metrů, je v zemi ukrytý neznámý velký kovový předmět. A máme tu opět záhadu – jde snad o meteorit, nebo kovové těleso havarovaného UFO?
Je tedy otázkou času, jestli dosavadní oficiální verze o vzniku tohoto nebude jednou nahrazena nějakým šokujícím nálezem. Záhadologové jsou o tom přesvědčeni.
A co asi napovídá místní název „hnízdo ohnivého orla?“ Ohnivým orlem mohl být tehdy myšlen jak zářící meteorit, tak třeba i létající stroj či sonda mimozemšťanů.