Bigfoot je bezpochyby jedním z nejslavnějších a v současnosti také nejčastěji pozorovaných (alespoň dle tvrzení svědků) kryptidů. Zajímavé je, že mnohé americké státy mají své vlastní verze tohoto mýtického tvora.
Mezi ty nejslavnější patří arizonský mogollon.
Samotářský tvor vysoký přes dva metry a pokrytý dlouhou hustou srstí červenohnědé barvy. Tak bývá mogollon popisován. Projevuje se různě. Nejčastěji je pouze spatřen v dálce, jak přechází přes louku nebo postává pod stromem.
Ještě častěji jsou pak nalezeny jen jeho stopy – otisky obřích nohou, které se kromě velikosti příliš neliší od lidských. Už vzácněji pak svědci hovoří o dalších aspektech, které ho doprovází:
Především o pronikavém zápachu, který připomíná rašelinu nebo o ohlušujícím řevu a vytí, které mogollon v některých chvílích vydává.
ZKUŠENOSTI INDIÁNŮ
Nahlášených pozorování mogollona jsou už přinejmenším desítky. Většina z nich pochází z okrsku Rim, kde už desítky let probíhá rozsáhlá těžba dřeva. Už ve 40. letech minulého století tam spatří monstrum třináctiletý skaut Don Davis.
„Necelé čtyři stopy přede mnou stál muž připomínající příšeru.
Ten tvor byl obrovský, oči posazené hluboko do čela, mohutná hruď a horní část paží,“ popsal později Davis a dodal, že i kvůli touto zážitku se později stal kryptozoologem a začal pátrat po tajemných tvorech. I v tomto tisíciletí přibývá podobných incidentů.
V roce 2006 promluvila o svém zážitku obyvatelka tamní indiánské rezervace Marjorie Grimes. Mogollona prý spatřila nejen ona, ale i mnoho dalších potomků původních obyvatel.
To ostatně potvrzují i místní policisté, podle kterých jde často o důvěryhodná svědectví. Je ale navzdory těmto zprávám možné, aby tak velký tvor stále unikal svému chycení?