Již dříve tento rok vědce překvapil krvavě rudý sníh na Antarktidě, nyní se podobný jev přesouvá do Evropy. Sníh italského ledovce v Alpách se začíná zbarvovat dorůžova. A podle odborníků je to špatná zpráva.
Obrovské plochy alpského ledovce Presena už nejsou stříbřitě bílé, ale jemně růžové.
Ještě nedávno by tento jev byl nejspíš považován za předzvěst blížící se tragédie, tentokrát se však vědci pustili do vyšetřování a brzy dospěli k závěru, že viníkem tohoto neobyčejného zbarvení je Ancylonema nordenskioeldii, druh řasy, který byl dříve pozorován také v Grónsku. I ve vědcích však růžový sníh vzbuzuje obavy, ačkoliv z trochu jiného důvodu.
PŘÍRODNÍ JEV
Zatímco samotná řasa nepředstavuje pro lidské zdraví žádné riziko, její přítomnost na ledovci by mohla přispět k rychlejšímu tání a urychlit tak projevy globálního oteplování.
Je to proto, že zatímco normální led odráží 80 % slunečního záření, tmavší odstín spojený s výskytem řasy způsobuje, že led absorbuje výrazně více tepla.
„Řasa není nebezpečná, je to přírodní jev, který se vyskytuje během jarních a letních období v mírných podnebných pásech, ale také u pólů,“ tvrdí vědec Biagio Di Mauro z italské Národní rady pro výzkum.
„Všechno, co sníh ztmavuje, způsobuje jeho tání, protože to urychluje absorpci záření,“ vysvětluje dále a dodává, že se vědci snaží mírnit všechny dopady všech faktorů na oteplování Země, nejen těch lidských.
A to je důvod, proč je pro odborníky růžová řasa poněkud znepokojivá.