Není to tak dávno, co byly pověsti o ženských bojovnicích chápány jako dílo fantazie tehdejších spisovatelů, zcela odporující realitě.
V posledních letech se toho ovšem dost změnilo a některé nálezy hovoří jasně – Amazonky představují více než pouhý důsledek divokých představ se sexuálním nábojem, jaké vznikaly v hlavách starověkých autorů. Prý skutečně existovaly a dokonce toho o jejich životě víme docela dost.
Hlubší náhled do historie slavných bojovnic nabízí rozsáhlá publikace americké historičky Adrienne Mayorové, ve které je řada znaků Amazonek známých z knih, filmů, videoher a dalších zdrojů přisuzována ženám Skythů – čili příslušnicím kočovného kmene íranského původu.
Jak se vlastně dospělo k tomuto tvrzení? Mohou za to archeologické nálezy z posledních let, ze kterých je patrné, že má řada koster skythských žen ošklivě poraněné tělo řeznými a sečnými ranami po zbrani.
Různé stáří těchto nálezů také jasně prokazuje, že tyto ženy byly raněny opakovaně a nejednalo se tedy o nějakou jednorázovou nehodu.
Avšak pozor. Honí-li se Vám nyní hlavou myšlenka na krásné štíhlé ženy jemných rysů, narušující soustředění nepřátelských mužských vojáků odhalenými ňadry, pak máte pravdu pouze částečně. Shythské ženy by dnešnímu ideálu krásy neodpovídaly ani za mák.
Archeologické nálezy totiž jednoznačně dokazují, že rozdíly mezi muži a ženami byly vcelku nepatrné. Ženy byly na svou dobu podobně vysoké a mohutné jako muži a navíc se rády tetovaly.
Bohužel více toho o Skythech nevíme. Není však žádných pochyb o tom, že ve své době bylo jejich vnímání žen poněkud odlišné a benevolentnější, než bývalo běžné v jiných kulturách.