Skip to content

Americké Athens: Život v sevření magického pentagramu

Správce kolejí ohijské univerzity má za sebou náročný den a praští sebou na postel. Náhle se otevřou dveře jeho pokoje. V nich stojí pohledná studentka. Dosud ji neviděl. Vzápětí se omluví a odejde. Když ráno muž o příhodě poví kolegovi a dívku popíše, tvář se kolegovi zkroutí děsem.

Zdvořilá návštěvnice před lety zemřela.

Počet obyvatel města Athens z amerického Ohia překračuje 23 000 a zběžná návštěva této lokality platí za poměrně příjemnou. Dokud nenarazíte na člověka, který zde žije. S velkou pravděpodobností vás totiž okamžitě zahrne domovskými historkami.

Ty dokážou stejně spolehlivě vykouzlit na tváři shovívavý úsměv jako způsobit nepříjemné mrazení v zádech. Zcela určitě se točí kolem zdejších paranormálních jevů.

SÍLA PĚTI HŘBITOVŮ

Proč zrovna Athens? Odpověď se zdá velmi prostá. Rozkládá se totiž v patici pomyslného pentagramu tvořeného pěticí velkých hřbitovů. Vzdálenosti mezi nimi jsou zhruba stejné. Cípy mnoha bájemi a znameními opředené hvězdy tvoří místa posledního odpočinku nazvaná Simms, Hanning, Cuckler, Higgins a Zion.

Obyvatelé města mají tudíž k případné pověrčivosti důvod, který se přímo nabízí. A o bohatá hlášení lidí, kteří stanuli tváří v tvář něčemu nevysvětlitelnému, rozhodně není nouze. Nejvíce jich souvisí s tamní ohijskou univerzitou ležící v téměř geometricky přesném středu magického znamení o pěti cípech.

Nejčastější dostaveníčko mívají duchové ve studentské ubytovně Wilson Hall, hlavně v pokoji označeném číslem 428. Ani ti nejodvážnější studenti nemají v posledních letech možnost nastěhovat se právě sem.

Místnost je totiž trvale uzavřená. Její bývalí obyvatelé údajně čelili nebezpečí v podobě létajících předmětů nebo dveří, které se samy od sebe rozrážely v tu nejméně vhodnou chvíli.

Studentstvo atheneské univerzity by o podivných úkazech mohlo sepsat encyklopedie.
NEČEKANÁ NÁJEMNICE?

O moc normálnější však není ani pobyt v blízké Jefferson Hall. Svědčí o tom například příhoda z roku 1996. Hrst nově příchozích študáků tady narazí na místnost, která má být podle vedení koleje určitě neobydlená.

Nachází ji však nejen otevřenou dokořán, ale v tmavém rohu místnosti navíc sedí žena oblečená do úboru typického pro 50. léta minulého století. To ale není zdaleka všechno. Když se k ní přiblíží, zjistí, že je dokonale průhledná.

A její tělo levituje několik desítek centimetrů nad židlí! Berou proto nohy na ramena. Po návratu v doprovodu pobaveného správce areálu jsou však dveře zavřené a pokoj prázdný. Za takových okolností se jim nemůže nikdo divit, když se po místě k plnění domácích úkolů porozhlédnou jinde.

Ukáže se, že duch patří ženě, která měla před desítkami let kolej na starosti.

BASKETBALOVÝ TÝM DUCHŮ

Část kolejí nazvaná podle americké metropole Washington Hall okupuje ženských duchů hned několik. Konkrétně celý basketbalový tým. Jeho členky v minulosti zemřely při velmi tragické autobusové nehodě cestou na letní soustředění.

Lidé z této části kampusu slýchávají zvuky typické pro driblink, smích a zapálené rozhovory, na chodbách a hlavně v části spojující Washington Hall se sousední Read Hall – ta sportovkyním odnepaměti sloužila jako ideální místo k rozcvičení.

Univerzita v Athens leží přesně ve středu magického pentagramu!
JAKO KDYŽ PADÁ KULIČKA

Ani ostatní ohijské ubytovny však nelze v žádném případě označit za poklidné nebo dokonce standardní. V celém univerzitním komplexu se zcela samovolně rozsvěcují a zase zhasínají světla, splachují se záchody a ozývá hudba nebo přibližující se kroky.

Vůbec nejtěžší dopad na psychiku studentů má ozvěna, v níž poznávají padání kovové kuličky na tvrdou podlahu. O to děsivěji takový zvuk působí, když mají pod nohama pouze trávník. Svědky drtivé většiny těchto a desítek dalších podobných událostí jsou studenti.

Ti jsou proto až příliš citliví na kousavé poznámky svých stejně starých kolegů z jiných univerzit. „Jestli ono to všechno není pouze tím, že to přeháníte s množstvím životabudičů v nápojích při přípravách na zkoušky,“ zní jedna z těch nejoblíbenějších.

Novodobá historie ohijské univerzity však pamatuje i incidenty, jejichž dopad byl zcela reálný.

OSUDOVÁ VŮNĚ JARA

K jedné takové tragédii dojde 11. dubna 1993. Ve Wilson ubytovaná studentka Laura E. Banseková (1974–1993) sedí s knihou v ruce na okně svého pokoje. Užívá si proudění jarního vzduchu. Miluje jeho vůni.

Stejné místo si nevybrala poprvé. Tentokrát se však pocitům poddá natolik, že ztrácí rovnováhu. O pár setin sekundy později doprovází ohromným výkřikem vlastní pád na studený chodník. Pád, který okamžitě přetne nadějnou pouť životem trvající pouhých 19 let.

Bývalá správkyně kolejí Washington Hall v budově dodnes straší.
BARVA KREV NEZAKRYJE

Mladé tělo zanechá na chodníku temně rudou krvavou skvrnu. Brzy zmizí, řeklo by se. Ne tak uprostřed magického pentagramu. Lidé z Athens bez přemýšlení odpřisáhnou, že stopy po ní zůstávají viditelné dodnes.

Může se prý natřít jakkoli silnou barvou, ale znamení obrovské tragédie z jara roku 1993 vždy vyplave zpět na povrch jako nepřekonatelné memento. Když od nešťastné události uplyne přesně rok, Laura se poprvé vrací na místo, kde vydechla naposledy.

Nejraději ze všeho prý otevírá pokoje vmžiku zkoprnělých studentů. Její slova jsou poté vždycky naprosto stejná. „Promiňte, že jsem vás vzbudila,“ pronese hlasem, v němž není ani památky po jakýchkoli výčitkách nebo dokonce přímém ohrožení živých nástupců.

Poté se dívčin duch zpravidla rozplyne jako pára nad hrncem.

DLOUHÝ SEZNAM ZÁLIB

Se smrtí své nebohé dcery se rodiče Ted a Sally Bansekovi nikdy pořádně nesmíří. Dívka si však vyslouží obdiv i mimo rodinný okruh. Seznam Lauřiných koníčků patří v její třídě k nejdelším. Je zapálenou a zároveň úspěšnou vodní i zimní lyžařkou, malířkou nebo gymnastkou.

Navzdory velmi aktivnímu stylu života si nachází chvíle i na kulturu. Nejraději poslouchá tvorbu Boba Marleyho (1945–1981). Houpavý rytmus jeho písní se údajně dodnes čas od času line z CD přehrávačů dalších a dalších generací studentů, aniž by předtím kdokoli některé z Marleyho alb vložil do přístroje.

Paranormální nebo jednoduše nevysvětlitelné jevy čelí vždy a všude spoustě pochybovačů. Ti v nich vidí v první řadě více či méně skryté lákadlo na turisty prahnoucí po netradičních zážitcích. Město Athens a především tamní univerzitu však podle bezpočtu svědeckých výpovědí obklopuje tak silná aura, že jen těžko může jít v případě všech historek o marketingový výmysl.

Těžko říct, jak by se k nim dnes stavěla zesnulá Laura. Třeba jednou otevře i naše dveře a my se jí zeptáme.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Text: Ivo Michalík. Pro web upravil: Miroslav Horký
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vítězové Prémie Otta Wichterleho
epochalnisvet.cz

Vítězové Prémie Otta...

Tři výrazné vědecké talenty z českobudějovického...
Fishsurfing používá 200 tisíc uživatelů
epochaplus.cz

Fishsurfing používá 200 tisíc...

Galerie fotografií a videí rybářských úlovků, největší...
Luxusní bydlení s výhledem na oceán
rezidenceonline.cz

Luxusní bydlení s výhledem...

Řada lidí dává před bydlením v rodinném domě...
Zámek a rozhledna v Horšovském Týně
epochanacestach.cz

Zámek a rozhledna v...

Národní kulturní památka...
Pastýřský koláč jedna báseň
nasehvezdy.cz

Pastýřský koláč jedna báseň

Klasické anglické jídlo z jednoho pekáče...
Strašidelná léčebna v Marlboru: Leží na místě tíha temné minulosti?
epochalnisvet.cz

Strašidelná léčebna v Marlboru:...

Žijí tu stovky pacientů, ale s „péčí“, které se...
Uhrančivé Rolex Oyster Perpetual Datejust brzy v pražském butiku
iluxus.cz

Uhrančivé Rolex Oyster...

Švýcarská značka Rolex, která se může...
„Fujtajblík“ již nebude kráčet po mořském dně
21stoleti.cz

„Fujtajblík“ již nebude kráčet...

Na dně moří a oceánů žijí skutečně prazvláštní...
Léto roku 2020 bylo pro severní polokouli nejteplejší od počátku měření
21stoleti.cz

Léto roku 2020 bylo pro severní...

Zatímco v našich končinách vládlo celkem...
Barrandovské terasy: V Trilobit baru si dávaly dostaveníčka hvězdy stříbrného plátna
epochaplus.cz

Barrandovské terasy: V Trilobit...

Podnikatel Václav M. Havel (1897–1979) se inspiruje...
Neničte si vlasy zbytečně
nasehvezdy.cz

Neničte si vlasy zbytečně

O vlasy je třeba dobře pečovat, aby byly zdravé a...
Historická a modelová železnice Vrčeň
epochanacestach.cz

Historická a modelová...

Nevelký domek v malé...