Skip to content

Americké Athens: Život v sevření magického pentagramu

Správce kolejí ohijské univerzity má za sebou náročný den a praští sebou na postel. Náhle se otevřou dveře jeho pokoje. V nich stojí pohledná studentka. Dosud ji neviděl. Vzápětí se omluví a odejde. Když ráno muž o příhodě poví kolegovi a dívku popíše, tvář se kolegovi zkroutí děsem. Zdvořilá návštěvnice před lety zemřela.

Počet obyvatel města Athens z amerického Ohia překračuje 23 000 a zběžná návštěva této lokality platí za poměrně příjemnou. Dokud nenarazíte na člověka, který zde žije. S velkou pravděpodobností vás totiž okamžitě zahrne domovskými historkami. Ty dokážou stejně spolehlivě vykouzlit na tváři shovívavý úsměv jako způsobit nepříjemné mrazení v zádech. Zcela určitě se točí kolem zdejších paranormálních jevů.

SÍLA PĚTI HŘBITOVŮ

Proč zrovna Athens? Odpověď se zdá velmi prostá. Rozkládá se totiž v patici pomyslného pentagramu tvořeného pěticí velkých hřbitovů. Vzdálenosti mezi nimi jsou zhruba stejné. Cípy mnoha bájemi a znameními opředené hvězdy tvoří místa posledního odpočinku nazvaná Simms, Hanning, Cuckler, Higgins a Zion. Obyvatelé města mají tudíž k případné pověrčivosti důvod, který se přímo nabízí. A o bohatá hlášení lidí, kteří stanuli tváří v tvář něčemu nevysvětlitelnému, rozhodně není nouze. Nejvíce jich souvisí s tamní ohijskou univerzitou ležící v téměř geometricky přesném středu magického znamení o pěti cípech. Nejčastější dostaveníčko mívají duchové ve studentské ubytovně Wilson Hall, hlavně v pokoji označeném číslem 428. Ani ti nejodvážnější studenti nemají v posledních letech možnost nastěhovat se právě sem. Místnost je totiž trvale uzavřená. Její bývalí obyvatelé údajně čelili nebezpečí v podobě létajících předmětů nebo dveří, které se samy od sebe rozrážely v tu nejméně vhodnou chvíli.

Studentstvo atheneské univerzity by o podivných úkazech mohlo sepsat encyklopedie.
NEČEKANÁ NÁJEMNICE?

O moc normálnější však není ani pobyt v blízké Jefferson Hall. Svědčí o tom například příhoda z roku 1996. Hrst nově příchozích študáků tady narazí na místnost, která má být podle vedení koleje určitě neobydlená. Nachází ji však nejen otevřenou dokořán, ale v tmavém rohu místnosti navíc sedí žena oblečená do úboru typického pro 50. léta minulého století. To ale není zdaleka všechno. Když se k ní přiblíží, zjistí, že je dokonale průhledná. A její tělo levituje několik desítek centimetrů nad židlí! Berou proto nohy na ramena. Po návratu v doprovodu pobaveného správce areálu jsou však dveře zavřené a pokoj prázdný. Za takových okolností se jim nemůže nikdo divit, když se po místě k plnění domácích úkolů porozhlédnou jinde. Ukáže se, že duch patří ženě, která měla před desítkami let kolej na starosti.

BASKETBALOVÝ TÝM DUCHŮ

Část kolejí nazvaná podle americké metropole Washington Hall okupuje ženských duchů hned několik. Konkrétně celý basketbalový tým. Jeho členky v minulosti zemřely při velmi tragické autobusové nehodě cestou na letní soustředění. Lidé z této části kampusu slýchávají zvuky typické pro driblink, smích a zapálené rozhovory, na chodbách a hlavně v části spojující Washington Hall se sousední Read Hall – ta sportovkyním odnepaměti sloužila jako ideální místo k rozcvičení.

Univerzita v Athens leží přesně ve středu magického pentagramu!
JAKO KDYŽ PADÁ KULIČKA

Ani ostatní ohijské ubytovny však nelze v žádném případě označit za poklidné nebo dokonce standardní. V celém univerzitním komplexu se zcela samovolně rozsvěcují a zase zhasínají světla, splachují se záchody a ozývá hudba nebo přibližující se kroky. Vůbec nejtěžší dopad na psychiku studentů má ozvěna, v níž poznávají padání kovové kuličky na tvrdou podlahu. O to děsivěji takový zvuk působí, když mají pod nohama pouze trávník. Svědky drtivé většiny těchto a desítek dalších podobných událostí jsou studenti. Ti jsou proto až příliš citliví na kousavé poznámky svých stejně starých kolegů z jiných univerzit. „Jestli ono to všechno není pouze tím, že to přeháníte s množstvím životabudičů v nápojích při přípravách na zkoušky,“ zní jedna z těch nejoblíbenějších. Novodobá historie ohijské univerzity však pamatuje i incidenty, jejichž dopad byl zcela reálný.

OSUDOVÁ VŮNĚ JARA

K jedné takové tragédii dojde 11. dubna 1993. Ve Wilson ubytovaná studentka Laura E. Banseková (1974–1993) sedí s knihou v ruce na okně svého pokoje. Užívá si proudění jarního vzduchu. Miluje jeho vůni. Stejné místo si nevybrala poprvé. Tentokrát se však pocitům poddá natolik, že ztrácí rovnováhu. O pár setin sekundy později doprovází ohromným výkřikem vlastní pád na studený chodník. Pád, který okamžitě přetne nadějnou pouť životem trvající pouhých 19 let.

Bývalá správkyně kolejí Washington Hall v budově dodnes straší.
BARVA KREV NEZAKRYJE

Mladé tělo zanechá na chodníku temně rudou krvavou skvrnu. Brzy zmizí, řeklo by se. Ne tak uprostřed magického pentagramu. Lidé z Athens bez přemýšlení odpřisáhnou, že stopy po ní zůstávají viditelné dodnes. Může se prý natřít jakkoli silnou barvou, ale znamení obrovské tragédie z jara roku 1993 vždy vyplave zpět na povrch jako nepřekonatelné memento. Když od nešťastné události uplyne přesně rok, Laura se poprvé vrací na místo, kde vydechla naposledy. Nejraději ze všeho prý otevírá pokoje vmžiku zkoprnělých studentů. Její slova jsou poté vždycky naprosto stejná.Promiňte, že jsem vás vzbudila,“ pronese hlasem, v němž není ani památky po jakýchkoli výčitkách nebo dokonce přímém ohrožení živých nástupců. Poté se dívčin duch zpravidla rozplyne jako pára nad hrncem.

DLOUHÝ SEZNAM ZÁLIB

Se smrtí své nebohé dcery se rodiče Ted a Sally Bansekovi nikdy pořádně nesmíří. Dívka si však vyslouží obdiv i mimo rodinný okruh. Seznam Lauřiných koníčků patří v její třídě k nejdelším. Je zapálenou a zároveň úspěšnou vodní i zimní lyžařkou, malířkou nebo gymnastkou. Navzdory velmi aktivnímu stylu života si nachází chvíle i na kulturu. Nejraději poslouchá tvorbu Boba Marleyho (1945–1981). Houpavý rytmus jeho písní se údajně dodnes čas od času line z CD přehrávačů dalších a dalších generací studentů, aniž by předtím kdokoli některé z Marleyho alb vložil do přístroje. Paranormální nebo jednoduše nevysvětlitelné jevy čelí vždy a všude spoustě pochybovačů. Ti v nich vidí v první řadě více či méně skryté lákadlo na turisty prahnoucí po netradičních zážitcích. Město Athens a především tamní univerzitu však podle bezpočtu svědeckých výpovědí obklopuje tak silná aura, že jen těžko může jít v případě všech historek o marketingový výmysl. Těžko říct, jak by se k nim dnes stavěla zesnulá Laura. Třeba jednou otevře i naše dveře a my se jí zeptáme.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Text: Ivo Michalík. Pro web upravil: Miroslav Horký
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Musí rušit kšefty
nasehvezdy.cz

Musí rušit kšefty

Nasmlouvanou práci musel prý kvůli zdravotním...
Palác Topkapi v Istanbulu: Ukrývá se v něm zub proroka Mohameda?
epochanacestach.cz

Palác Topkapi v Istanbulu:...

Sultán Mehmed II. se...
Okouzlující lomy Amerika: Zakázaná nádhera z Českého krasu
epochanacestach.cz

Okouzlující lomy Amerika:...

To místo se stalo dějištěm...
Futuristický koncept elektrického SUV od Audi používá ke svícení létající drony
iluxus.cz

Futuristický koncept elektrického...

Koncept Audi AI Trail Quattro se vyznačuje...
Před 600 lety Španělé vstupují do megapole Ameriky
epochaplus.cz

Před 600 lety Španělé...

Ostrovní metropole Aztéků Tenochtitlán je na vrcholu své...
Exkluzivní usedlost televizního magnáta
rezidenceonline.cz

Exkluzivní usedlost...

V jedné z nejdražších čtvrtí jižní Kalifornie...
Tesla může být v klidu. Britský Dyson upouští od svého projektu s elektromobily…
21stoleti.cz

Tesla může být v klidu....

Společnost Dyson byla až dosud známá především...
Zajímavosti o známých sladkostech: Cukrová vata
epochaplus.cz

Zajímavosti o známých...

Sladkosti jsou všude, ale málo kdy...
Otevření Památníku Jana Palacha ve Všetatech
21stoleti.cz

Otevření Památníku Jana...

Národní muzeum dne 9. října 2019 slavnostně...
Čarodějnice z Rose Hall: Obchází panství duch jeho bývalé majitelky?
epochalnisvet.cz

Čarodějnice z Rose Hall:...

Jamajské dějiny jsou plné různých legend a mýtů. Tou...
O nové známosti tajemně mlčí
nasehvezdy.cz

O nové známosti tajemně mlčí

Po smrti manžela Zdeňka Pawlowskiho (†60),...
5 VĚCÍ, KTERÉ JSTE NEVĚDĚLI O… americkém vojevůdci Georgi Pattonovi
epochalnisvet.cz

5 VĚCÍ, KTERÉ JSTE NEVĚDĚLI...

Jejich jména a osudy zná celý svět. Přesto...